Wersja do druku

Udostępnij

W przyszłym tygodniu we Wrocławiu rusza In Between Festivals – całoroczny cykl wydarzeń poświęconych berlińskiej scenie jazzowej i tańca współczesnego. Cykl wydarzeń tanecznych otworzy 17 lutego o godz. 19.00 spektakl Hermanna Heisiga Slap /Stick. Heisig jest berlińskim tancerzem i choreografem, absolwentem Die Etage. Pracował między innymi dla Meg Stuart, Damaged Goods, Tomasza Lehmana i Martine Pisani. Slap/Stick dedykowany jest fizyczności roztargnienia, przesadzie i mechanicznym ruchom. Spektakl został wyprodukowany przez Hermanna Heisiga we współpracy z tanz.tausch i SOPHIENSÆLE.

 

Drugiego dnia cyklu o godz. 20.00 wystąpią Rafał Dziemidok i Ewa Garniec ze spektaklem My life in tears. Tytuł utworu wyraża ideę wykorzystania tańca jako narzędzia do opowiadania konkretnych historii ludzkiego życia. Projekt poszukuje wspólnej płaszczyzny dla potrzeby zachowania abstrakcyjnego charakteru języka ruchu i poszczególnych narracji pochodzących od postaci tworzonych przez wykonawców.

 

Oba pokazy odbędą się w ToTu (ul. Hubska 6). Spotkania z tancerzami poprowadzi Karolina Wycisk.

 

Kolejne prezentacje taneczne w ramach cyklu zaplanowano 16 marca 2016 roku, kiedy wystąpią Maria F. Scaroni i Karol Tymiński.

 

O spektaklach:

 

Slap/Stick

Przygotuj się, weź rozbieg i odnieś całkowitą porażkę. Przy pomocy komicznych gestów i zmyślonych brazylijskich tańców, Hermann Heisig dedykuje Slap/Stick fizyczności roztargnienia, przesadzie i mechanicznym ruchom. Solo o ogromie przestrzeni i ciągłej odmowie wydajności. Przymus jako motor podróży przez nonsens, naiwność i ekstazę.

 

Koncept, choreografia i scenografia: Hermann Heisig

Podziękowania dla: Silke Z., Nuno Lucas, Anna Volkland, Elpida Orfanidou

Dźwięk: Tian Rotteveel

Światło: Benjamin Schälike

Scenografia: Jaka Plesec

Produkcja: Susanne Ogan

 

Hermann Heisig jest artystą, którego zajmuje taniec i choreografia. Tworzy w Berlinie. Urodzony w 1981 roku w Lipsku zaczął angażować się w taniec współczesny w 1997 roku, kiedy wziął udział w konkursie na „najlepszy solowy taniec” na festiwalu w Lipsku. W kolejnych latach, a podczas studiów na Die Etage w Berlinie stworzył wiele solowych występów w klubach i galeriach. Współpracował z wieloma muzykami i artystami (m.in. Anja Müller, Marina Quesada, Diana Wesser, Brockdorff Klang Labor). W 2007 roku brał udział w ex.e.r.ce 07, siedmomiesięcznym programie poświęconym choreografii na CCN Montpellier pod kierownictwem Mathilde Monnier i Xavier Le Roy. Po powrocie w Berlinie, Hermann pracował jako tancerz dla Meg Stuart / Damaged Goods, Begum Erciyas, Tomasz Lehman, Corinna Harfouch, Martin Nachbar i Martine Pisani. Autorskie występy Hermannsa ewoluują z zainteresowania fizycznym odkrywaniem nonsensu, niezamierzonych działań, zawłaszczenia siebie lub automatyzmem.

 

Bilety: 15 zł

fb: https://web.facebook.com/events/1503866149920173/

 

 

My life in tears

Tytuł utworu wyraża ideę wykorzystania tańca jako narzędzia do opowiadania konkretnych historii ludzkiego życia. Projekt poszukuje wspólnej płaszczyzny dla potrzeby zachowania abstrakcyjnego charakteru języka ruchu i poszczególnych narracji pochodzących od postaci tworzonych przez wykonawców. Postaci te to bajarze, mistrzowie ceremonii, komicy i klauni, lub połączenia tych typów, upoważnionych do zabawiania i pouczania publiczności. Dzieje się to głównie poprzez sublimację ich osobistych doświadczeń przechowywanych w ich fizyczności.

koncept i choreografia: Rafał Dziemidok
światło i przestrzeń: Ewa Garniec
muzyka: „Bach Bleach”, Raphael Rogiński
kostiumy: Petra Korink
wykonawcy: Rafał Dziemidok, Ewa Garniec
zespół realizatorski: Cilgia Gadola, Raisa Kröger, Christophe Knoch, Marta Zientkowska
produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk, Poznań; Mica/Moca, Berlin; La Briqueterie, Val de Marne

 

Utwór wyprodukowano podczas rezydencji organizowanej przez Instytut Muzyki i Tańca, Mica Moca Project Berlin i Uferstudios, dodatkowe wsparcie finansowe Instytut Adama Mickiewicza.

Rafał Dziemidok (1971) jest tancerzem, aktorem i choreografem. Tańczył z Teatrem Dada von Bzdülöw (Gdańsk), Gdańskim Teatrem Tańca i Compagnie Yvette Bozsik (Budapeszt). Od 1997 roku pracuje samodzielnie. Jest laureatem konkursów choreograficznych w Kaliszu (1999, za Departure – Arrival) i w Warszawie (2000, za Heart of Welding Machine). Ponadto został wybrany do pierwszej Polskiej Platformy Tańca (2002, z Arrow of Time). Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007) a w ankiecie nowytaniec.pl został nominowany do tytułu polskiego tancerza roku (2008). Poza tworzeniem własnych projektów tworzy choreografie dla teatru, opery i filmu. Jest współzałożycielem KONCENTRAT Artistic Group, działającej od 2005 roku.

Ewa Garniec jest reżyserem światła. Od kilku lat tworzy oświetlenie teatralne w Polsce i zagranicą. Współpracowała z Teatrem Rozmaitości (TR Warszawa), tworząc oświetlenie koncertów, wystaw i spektakli. Była asystentką jednej z najsłynniejszych reżyserek światła na świecie, Felice Ross. Za najbardziej inspirującą uznaje pracę z Grzegorzem Jarzyną, Anną Augustynowicz, Grażyną Kanią i Michałem Zadarą. Od 2004 roku współpracuje z Theatergroup TRAVA. W 2005 roku została zaproszona do udziały w Interdyscyplinarnym Laboratorium dla Choreografów Move The Mount w Jagniątkowie.

 

Bilety: 15 zł

fb: https://web.facebook.com/events/1542684849358342/

 

***

 

In Between Festivals to nie kolejny festiwal, tylko całoroczny cykl koncertów i spektakli tańca współczesnego. Wśród zaproszonych zespołów znajdują się gwiazdy alternatywnej berlińskiej sceny, które często gościć będą we Wrocławiu po raz pierwszy. Swoje produkcje taneczne w pierwszej połowie roku zaprezentują Hermann Heisig, Rafał Dziemidok i Ewa Garniec, Maria F. Scaroni, Vania Rovisco oraz Jule Flierl. Produkcjom tanecznym towarzyszyć będą rozmowy prowadzone przez Anię Nowak, Agatę Siniarską i Karolinę Wycisk.

 

In Between Festivals jest częścią współpracy „Wrocław-Berlin”, którą zainicjowała Fundacja Zukunft Berlin i Wrocław 2016 – Europejska Stolica Kultury. Partnerzy projektu to Kulturstiftung des Bundes, Hewlett Packard, Kulturprojekte Berlin, Luneta, Mediapool i Mica Moca. Finansowany jest przez Komisję Europejską oraz Stiftung Deutsche Klassenlotterie w Berlinie.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close