Wersja do druku

Udostępnij

Obchody jubileuszu 60-lecia Wrocławskiego Teatru Pantomimy mają na celu ogólnopolską i międzynarodową promocję wrocławskiej Pantomimy oraz jej twórcy – Henryka Tomaszewskiego. Celem obchodów jest kultywowanie tradycji polskiej pantomimy, nawiązanie do największych osiągnięć jedynego repertuarowego teatru pantomimy w Polsce i na świecie, dokumentacja tych osiągnięć i podzielenie się nimi z szerokim gronem odbiorców oraz kreowanie nowych wartości i jakości, które pojawiają się w obszarze pantomimy zespołowej. Przestrzenie ruchu będą się składały z interdyscyplinarnych działań popularyzujących sztukę pantomimy zespołowej, dokumentujących ją oraz kreujących nowe wydarzenia na zasadzie konfrontacji tradycji z nowoczesnością. Wszystkie planowane wydarzenia wykraczają poza standardową działalność wrocławskiej Pantomimy.

 

Jednym z nadrzędnych celów wszystkich działań w ramach obchodów jubileuszu jest popularyzacja tej sztuki wśród nowych odbiorców, dotarcie do osób mieszkających zarówno w dużych, jaki i w małych ośrodkach. Dotarcie do nowych widzów będzie się odbywało za pomocą różnych działań edukacyjnych, artystycznych, promocyjnych, wydawniczych i informacyjnych.  Akcje przygotowane w ramach obchodów mają również na celu poruszenie głębszego aspektu teatru ruchu, komunikacji pozawerbalnej w ujęciu „teatru dnia codziennego” prezentując różne aspekty związane z teatrem w przestrzeni miejskiej. Odniesienie sztuki ciała i gestu, jako jednego z podstawowych środków komunikacji w teatrze pantomimy do sytuacji codziennych komunikatów w przestrzeni miejskiej. Celem WTP jest wyjaśnienie jak i dlaczego w taki sposób porozumiewamy się na scenie i w życiu codziennym oraz czym różni się gest w pantomimie od gestu codziennego. Organizatorzy chcą uzmysłowić, że pantomima nie jest sztuką abstrakcyjną, niezrozumiałą, ale jest w każdym mocno zakorzeniona i wbrew pozorom bliska każdemu.

 

 

1//PREMIERY:

Realizacja przedstawienia pod tytułem Hydrokosmos w reż. Konrada Dworakowskiego. Przedstawienie dla najmłodszych widzów to pierwsza premiera w jubileuszowym sezonie, która wynika ze świadomości potrzeby kształtowania młodych widzów teatru ruchu oraz z potrzeby tworzenia familijnych propozycji teatralnych.

Realizacja przedstawienia zwyciężczyni Konkursu na Debiut Reżyserski w Pantomimie – Martyna Majewska Batory_trans

Realizacja dwóch przedstawień z dwoma uznanymi twórcami teatralnymi, którzy początek swojej drogi artystycznej mieli we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

–        Maćko Prusak

–        Leszek Bzdyl

Dwaj artyści, którzy swoje doświadczenie zdobyte w Pantomimie wykorzystują i podejmują w swoich działaniach twórczych, w nowy, autorski sposób.

Realizacja premier ma na celu otworzyć pantomimę na nowe jakości i współczesne środki wyrazu.

 

 

2//EDUKACJA:
Akcja: EDUKACJA Wrocławski Teatr Pantomimy rozpoczął już działania w ramach 60. jubileuszowego sezonu artystycznego, którego ważną częścią są inicjatywy edukacyjne z projektem Akcja: EDUKACJA na czele.

W tym sezonie wszystkich uczestników projektu czeka wytężona praca, realizacja dwóch przedstawień i wielka satysfakcja! Warsztaty, które miały przygotować i ukształtować grupy Młodzież i Senior do pracy nad finałowym przedstawieniem są już za nami. Pracę nad pokazem kończącym poprzedni etap pracy rozpoczęła się  już we wrześniu 2015. Inspiracją do działań i punktem wyjścia jest mit o Dedalu i Ikarze.

 

– Grupa Młodzież

Zajęcia z młodzieżą licealną i studentami poprowadzi Agnieszka Kulińska –  aktorka Pantomimy i pedagog PWST we Wrocławiu. Licealiści i studenci od września zabiorą się za pracę nad przedstawieniem, którego premiera zaplanowana jest na grudzień 2015.

Próby do przedstawienia odbywały się będą dwa razy w tygodniu – w czwartkowe popołudnia i w soboty.

 

– Grupa Senior

Od września ruszamy ponownie z zajęciami w grupie Senior. Nasi najstarsi adepci również rozpoczną już intensywne próby do swojej premiery, planowanej na listopad 2015

Zajęcia w grupie Senior prowadzi Artur Borkowski.

Udział w zajęciach jest bezpłatny.

 

– Grupa Junior

Od września z dziećmi i ich rodzicami widzimy się w Kinie Nowe Horyzonty. O wasze niezapomniane, pomysłowe i pełne dobrej zabawy niedzielne poranki zadbają aktorzy WTP. Plan jest taki: uczestnicy spotykają się o 10.00 i wspólnie oglądają bajkę/animację, która będzie inspiracją do zabaw ruchowo-teatralnych.

Organizatorzy zapraszają w niedziele o 10.00 (od września) do Kina Nowe Horyzonty.

Sprzedaż biletów prowadzą kasy KNH.

 

Do tej pory Akcja: EDUKCJA to:

 

– 208 warsztatów,

– 395 godzin warsztatowych,

– ponad 30 pedagogów i artystów teatrów dramatycznych, lalek i ruchu, którzy prowadzili zajęcia w grupach Młodzież, Senior i Junior – m.in. aktorzy i pedagodzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy, Ewa Skibińska, Joanna Gerigk, Joanna Szymajda, Konrad Dworakowski, Przemysław Jaszczak, Mateusz Płocha.

 

Wiem, kim był Henryk Tomaszewski – warsztaty dla nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zajęcia dedykowane są szczególnie tym nauczycielom, którzy prowadzą w szkole koła teatralne, wychodzą ze swoją klasą do teatru, mają świadomość znaczenia edukacji artystycznej i teatralnej w rozwoju i kształtowaniu swoich uczniów. Warsztaty  mają na celu podniesienie kompetencji i przekazanie nowych narzędzi pracy z dziećmi i młodzieżą w technice pantomimy.

 

Cykl szkoleniowy obejmuje:

– 6 spotkań warsztatowych (po dwie godziny każde) prowadzonych przez dyrektora Wrocławskiego Teatru Pantomimy – Zbigniewa Szymczyka oraz Konrada Dworakowskiego – dyrektora Teatru Lalek i Aktora Pinokio w Łodzi,

– premierę pedagogiczną przedstawienia „Hydrokosmos” w reżyserii Konrada Dworakowskiego we Wrocławskim Teatrze Pantomimy (na podstawie „Małej syrenki” H. Ch. Andersena) wraz z dyskusją prowadzoną przez Alicję Morawską-Rubczak,

– premierę Zeszytów metodycznych autorstwa Alicji Morawskiej-Rubczak do przedstawienia w reżyserii Konrada Dworakowskiego, w których znajdą się przykładowe ćwiczenia, zabawy i gry do wykorzystania w pracy z dziećmi i młodzieżą.

 

MIASTA W RUCHU

Działania performatywne w przestrzeniach miejskich przygotowane i opracowane przez artystów Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Działania przeprowadzone zostaną w miastach, które związane są z życiem i twórczością Henryka Tomaszewskiego: Poznań, Gdańsk, Warszawa, Łódź, Kraków, Wrocław. Tygodniowe warsztaty każdorazowo będą kończyły się przygotowaniem performance’u z mieszkańcami danego miasta i prezentacją w przestrzeni miejskiej. Inspiracją do działań będzie architektura i malarstwo, które fascynowały Tomaszewskiego oraz motywy z jego twórczości scenicznej osadzone we współczesnych realiach.

 

 

3// WYDAWNICTWA 

bogato ilustrowane, interaktywne wydawnictwo dla dzieci, przygotowane we współpracy z 370 Studio. Planowana premiera – marzec 2016.

wydawnictwo dla czytelników dorosłych, w którym znajdą się szkice, eseje, rozmowy na temat wrocławskiej Pantomimy i pantomimy w ogóle z cenionymi teatrologami, historykami, twórcami. Planowana premiera – listopad 2016.

 

 

4// CO JESZCZE?

Przegląd jubileuszowy pn. Pantomima PORUSZA – pięciodniowa prezentacja wszystkich przedstawień przygotowanych w ramach jubileuszu, rozmowy z twórcami wszystkich spektakli, działań edukacyjnych i innych.

Pantomima LIVE STREAM Internetowa transmisja dyskusji panelowej zamykającej obchody jubileuszu.

 

Pantomima W TOKU– ogólnopolska akcja popularyzatorska słownictwo, nazewnictwo i technikę pantomimy. Między innymi słowa: „kontrapunkt”, „tok”, „izolacja” zostaną zobrazowane i wyjaśnione w żartobliwy i atrakcyjny sposób, tak, aby „przeciętny” odbiorca zainteresował się i zrozumiał czym jest pantomima. Wystawa zbiegnie się w czasie, z wydaniem książki dla młodych czytelników, które w nieco pogłębiony sposób wyjaśnią „trudne” słownictwo charakterystyczne dla pantomimy.

 

Pantomima POLSKA – wystawa zdjęć wraz z opisem historii wrocławskiej Pantomimy, która zbiegnie się w czasie i uzupełni akcje performatywne, które przeprowadzone będą w Poznaniu, Gdańsku, Warszawie, Łodzi, Krakowie i Wrocławiu. Wystawa będzie prezentowana każdorazowo w centrum miast.

 

Pantomima NA MURACH

W ramach działań performatywnych, przeprowadzona zostanie akcja ambientowa, w której użyte zostaną niekonwencjonalne biodegradowalne plakaty z ilustracjami z przedstawień Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Akcja przeprowadzona będzie we Wrocławiu, w miejscach ważnych, ale nie oczywistych dla historii WTP oraz w miejscach oddalonych od centrum, poza głównym obiegiem działań kulturalnych.

 

Obchody 60. jubileuszu Wrocławskiego Teatru Pantomimy potrwają od września 2015 do grudnia 2016.

Obchody jubileuszu dofinansowane są ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury, Fundacji KGHM, Urzędu Marszałkowskiego Dolnego Śląska oraz Wrocław 2016.

Koordynacja obchodów jubileuszu Wrocławskiego Teatru Pantomimy – Agnieszka Charkot i Piotr Soroka

 

Logo jubileuszowe Wrocławski Teatr Pantomimy (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close