Wersja do druku

Udostępnij

Wrocławski Teatr Pantomimy zaprasza do Teatru Polskiego we Wrocławiu (Teatr Polski, Scena na Świebodzkim, Plac Orląt Lwowskich 20c)  na sylwestrową premierę spektaklu laureatki Konkursu na Debiut Reżyserski w Pantomimie Martyny Majewskiej – BATORY_trans. Przedstawienie inspirowane jest losami pasażerów statku Batory, opisanymi w książce Bożeny Aksamit Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku, który w okresie międzywojnia kursował liniami GAL-u (Gdynia – Ameryka Linie Żeglugowe). Będzie to spektakl o wyobrażeniach – o tym, jak wyobrażamy sobie to, co by było i kim my bylibyśmy gdzieś indziej; o emigracji; o potrzebie zmiany, o ucieczce, o tęsknocie, o konieczności.

 

 

Punktem wyjścia będzie zamknięta przestrzeń pokładu statku, poza nawiasem czasu i miejsca, jakby dryfująca gdzieś na oceanie poczekalnia do zrealizowania marzeń. Taki czas, w którym jeszcze nic nie wiadomo, jesteśmy tylko my, nasze wyobrażenia, przypadkowi towarzysze podróży i noc. Za burtą rozpościera się przerażająco czarna otchłań oceanu, a na pokładzie oczywiście trwa kapitański bal. Wewnętrzna emigracja bohaterów, ich marzenia i oczekiwania, będą ważniejsze niż to, czy faktycznie po trzech tygodniach podróży jego oczom faktycznie ukaże się Statua Wolności.

MS Batory był nazywany Lucky Ship, do końca swych dni przewoził pasażerów bezpiecznie i nie zmógł go żaden sztorm. Każdy mój kurs przecięty jest siecią nici magicznych, które mnie zawsze ostrzegają przed niebezpieczeństwem. – mawiał najsłynniejszy z kapitanów statku, Eustazy Borkowski. Ponoć zawdzięczał to dużej ilości szampana wzniesionego ku chwale Matki Boskiej Gwiazdy Morza. Ocean alkoholu, siła religijności i sny o potędze, czyli emigracja… po polsku? Jak będzie wyglądał ostatni bal na statku BATORY_trans?

 Pula biletów na sylwestrowe przedstawienie  o godz. 18.00 jest ograniczona. Bilety w cenie 50 zł mogą można rezerwować telefonicznie 71/337 21 03 (od pon. do pt. w godz. 8.00-15.00). Kolejne spektakle zaplanowane są na 2 i 3 stycznia 2016 o godz. 19.00.

 

scenariusz i reżyseria: Martyna Majewska
scenografia: Anna Haudek
muzyka: Dawid Majewski
projekcje: Jakub Lech

 

obsada:

Bela Gelbard – Agnieszka Charkot

Gwiazda Estrady – Izabela Cześniewicz

Shirin Naemi – Paula Krawczyk-Ivanov

Kapitan Borkowski – Mateusz Kowalski

Iwan Pyłypiw – Krzysztof Szczepańczyk

Samobójca – Anatoliy Ivanov

Kapelan Józef Szarkowski – Piotr Sabat

planowana premiera: 31 grudnia 2015, Scena na Świebodzkim Teatru Polskiego

Przedstawienie Laureatki Konkursu na Debiut Reżyserski w Pantomimie, zorganizowanego z okazji jubileuszu 60-lecia Teatru.

 

Logo jubileuszowe Wrocławski Teatr Pantomimy (miniaturka)

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultura i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

 

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)

Logo Instytucja Kultury Dolny Śląsk (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close