Wersja do druku

Udostępnij

Na zaproszenie L1danceFest2013, MAKT (Mobilna Akademia Krytyki Tańca) – cykliczne spotkania młodych mistrzów myślenia i mówienia o ciałach poruszających się na scenie, otwiera kolejną, pierwszą poza granicami kraju sesję w Budapeszcie, odbywającą się w dniach 18-23 września 2013. Do dotychczasowych studentów MAKT dołączą węgierscy i włoscy uczestnicy.

Idea kształcenia warsztatowego młodych krytyków tańca poprzez umożliwienie im bliskiego spotkania z artystami i teoretykami, pochodzącymi z obszaru sztuk tańcowi pokrewnych, jak teatr, performans, film czy plastyka wzięła się z poczucia, że nie ma równowagi pomiędzy dynamicznym rozwojem tańca współczesnego w naszym kraju a pogłębioną refleksją, która pozwoliłaby, zarówno samym artystom jak i publiczności, dostrzec intelektualny i estetyczny kontekst tej, z pozoru tylko czysto fizycznej, sztuki. Grupa młodych ludzi przez rok dokonuje objazdu kilku najważniejszych festiwali w Polsce i za granicą.

Wykładowcami MAKT są akademicy i praktycy, klasycy i rewolucjoniści, uznani twórcy warci przypomnienia i niedocenieni warci zapamiętania. Młodzi krytycy przyjadą z całej Polski, ale pojawią się też goście z Ukrainy, z Litwy i z Białorusi, Włoch i Węgier.

MAKT nie może i nie chce działać ani w próżni ani samotnie; jednym z celów MAKT jest stworzenie w przyszłości sieci współpracujących ze sobą instytucji oraz grup niezależnych ekspertów i entuzjastów. MAKT współpracuje z branżowymi periodykami, które publikują najciekawsze teksty studentów MAKT.

„Polski taniec wszedł w okres dojrzałości, czas aby stał się pełnoprawnym uczestnikiem debaty kulturalnej, czas aby środowisko samo zaczęło stawiać sobie intelektualne wyzwania” – postuluje twórczyni MAKT, Jadwiga Majewska. Oby więcej tak ambitnych inicjatyw, może kiedyś uda się nawet rozruszać Europę… wspólnie o niej myśląc.

Sesja w Budapeszcie poświęcona będzie dramaturgii światła w spektaklach tanecznych i na dziedzictwie post modern dance obecnym we współczesnym spektaklach tańca.

Sesja w Budapeszcie zorganizowana została przez L1danceFest2013 przy współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Budapeszcie.

http://www.l1.hu/hu/node/433#tab3

http://www.l1.hu/en/node/433

http://l1dancefestival.blogspot.com/

Kolejna sesja MAKT poświęcona w całości improwizacji w tańcu, w Łodzi, 7-12 października 2013

Pomysłodawczyni i prowadząca: Jadwiga Majewska

Organizator: Muzeum Sztuki w Łodzi

Współpraca: Katedra Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego

Sesja MAKT oraz sympozjum odbywa się w ramach wystawyPrzyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy. O improwizacji tańca.

Szczegóły wkrótce.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close