
Constanza Macras| Dorky Park, Open for everything. Fot. Thomas Aurin.
23 stycznia o godz. 18.00 zapraszamy do CK ZAMEK w Poznaniu na wykład wprowadzający w twórczość Constanzy Macras, której spektakl Open for Everything będzie głównym wydarzeniem pierwszej odsłony programu „# nie jesteś mi obojętny”. Elementem wykładu będzie prezentacja fragmentów spektakli artystki.
W ramach współpracy CK ZAMEK z Instytutem Muzyki i Tańca wykład transmitowany będzie na żywo w internecie, na stronach Instytutu (www.imit.org) oraz taniecPOLSKA.pl (www.taniecPOLSKA.pl).
Wykład składać będzie się z czterech części:
Taniec, różnorodność i dramaturgia.
Kultura miejska jako krajobraz Constanzy Macras.
Współpraca z Thomasem Ostermeierem.
Otwartość na wszystko: Romowie jako temat, podmiot i problem.
Constanza Macras – jedna z najważniejszych współczesnych choreografek, urodzona w Buenos Aires (Argentyna) w 1970 r., gdzie studiowała taniec współczesny i projektowanie mody. Edukację kontynuowała w Nowym Jorku i Amsterdamie. W 1995 roku przeniosła się do Berlina. W 2003 roku założyła grupę Constanza Macras | DorkyPark, w której skład wchodzą tancerze, aktorzy i muzycy wywodzący się z różnych krajów i generacji. W swoich pracach podejmuje tematy społeczne i polityczne, przekładając je na język łączący słowo, muzykę graną na żywo, taniec i wideo. Na stałe wystawia w Berlinie: w Hebbel am Ufer, Schaubühne i Volksbühne. Prezentowała swoje spektakle także na wielu europejskich festiwalach oraz w ramach tournee, m.in. w Korei, Japonii i Stanach Zjednoczonych. W 2008 roku otrzymała nagrodę Goethe-Institut za spektaklHell on Earth a w 2010 roku niemiecką nagrodę teatralną Der Faust dla najlepszej choreografii w spektaklu „Megalopolis”. W Polsce gościła dotąd dwukrotnie, prezentując spektaklBig in Bombay w ramach 7. Festiwalu Ciało/Umysł w Warszawie (2008) oraz spektaklHell on Earth w ramach 2. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Warszawa Centralna (2010).
dr Thomas Irmer – krytyk teatralny, mieszka w Berlinie. Wykładowca Freie Universität. Stale współpracuje z pismami: „Theater heute” (Niemcy), „Didaskalia” (Polska), „Maska” (Słowenia), „Shakespeare” (Norwegia). Opublikował książki o Franku Castorfie, teatrze wschodnich Niemiec i Luku Percevalu.
Wykład w języku angielskim z polskim tłumaczeniem.
Tłumaczenie: Artur Zapałowski.
organizator: Centrum Kultury Zamek
partner: Instytut Muzyki i Tańca
kurator: Marcin Maćkiewicz
więcej informacji o spektaklu i programie „# nie jesteś mi obojętny”: