Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 16 października o godz. 20.00 w Rotundzie (ul. Oleandry 1) ramach XL Krakowskich Reminiscencji Teatralnych Yuko Kaseki pokaże solowy performans butoh Shoot Jeez My Gosh®. Przedstawienie inspirowane jest powieścią amerykańskiego pisarza, Henry’ego Dargera. Tu niewinność jest skontrastowana z przemocą. Tę drugą reprezentują dźwięki prawdziwych bitew znalezionych w Internecie. Tę pierwszą – ruchy ciała. Spektakl podejmuje problem ambiwalentnego stosunku bezsilności wobec systemu przemocy i brutalnego terroru współczesnego świata. Darger nie doczekał się, póki co, tłumaczenia na język polski, więc interpretacja Yuko Kaseki to jedyna translacja, z jaką może obcować polski widz. Spotkanie z Kaseki to zarazem spotkanie ze sztuką choreografii, tańca i dźwiękowego kolażu.

 

Artystka ukończyła Butō/Performing Art w HBK Braunschweig, mieszka w Berlinie. W swej sztuce łączy dwie skrajnie odmienne wizje – zderza okrucieństwa wojny z ciałem wątłego, bezbronnego dziecka.

 

 

Prezentację spektaklu poprzedzi pokaz filmu El Sueño Del Ginko (Sen Ginko) autorstwa młodego argentyńskiego artysty, Jady Sirkina, stworzony we współpracy z argentyńską tancerk butoh, Rheą Volij (godz. 18.00, Teatr Barakah, ul. Paulińska 28). Ta abstrakcyjna podróż do wnętrza umysłu, posiadająca formę efemerycznego video-art’u, powstała w ciągu jednego popołudnia. Jak twierdzi sam artysta, inspiracją do jej stworzenia był szept wiatru. Widzowie obecni na premierowej projekcji będą mieli okazję doświadczyć archetypicznej symboliki snu, którą autor zawarł w swoim obrazie. Aby osiągnąć zamierzony efekt, Sirkin skupił się na oddaniu natury dualizmu duszy i ciała.

 

Czas trwania spektaklu: 40 min.

Bilety:  20zł.

 

 

Informacja o OFF KRT 2015

 

Program festiwalu

 

Więcej

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close