Wersja do druku

Udostępnij

Godzina czystej choreografii, seria niskobudżetowa, opera tańca. Międzynarodowy Festiwal Ciało/Umysł to niepowtarzalna okazja, żeby poznać to, co dziś jest ważne  w tańcu współczesnym. XV jubileuszowa edycja rusza 30 września. Bilety są już w sprzedaży.

 

Na 15-lecie festiwalu organizatorzy przygotowali mocną dawkę wydarzeń. Jednym  z najważniejszych będzie premiera Audycji V Kai Kołodziejczyk. Spektakl jest swego rodzaju operą ruchową z elementami sztuk wizualnych, muzyki (gwizdki, okaryny czy syreny), chórem komentującym wydarzenia, a nawet interaktywnymi animacjami reagującymi na dźwięk i ruch:

 

Widowisko jest tak pomyślane, żeby odbierać je wszystkimi zmysłami. Angażuje publiczność i otwiera ją na nowe doznania. To realizacja awangardowego dzieła Andrzeja Krzanowskiego z lat 70., dotąd nie wykonywanego, w realiach technologicznych XXI w. Każde z wybranych przez nas przedstawień jest gratką nie tylko dla miłośników i znawców tańca, lecz dla wszystkich zainteresowanych współczesną sztuką – opowiada Edyta Kozak.

 

Podczas festiwalu polską premierę będzie miało przedstawienie Sideways Rain. To godzina czystej choreografii, z minimalistyczną muzyką. Na scenie zobaczymy 15 tancerzy w ciągłym ruchu:

 

– Ten spektakl będzie swego rodzaju esencją 15 lat naszego festiwalu”. To projekt międzynarodowej artystycznej współpracy brazylijskiego choreografa Guilherme Botelho z 11 polskimi i 4 szwajcarskimi tancerzami. Takiej dawki tańca, ruchu i pędu w polskim tańcu współczesnym nie było – podkreśla Edyta Kozak.

 

Ciało/Umysł tworzy scenę dla niezależnej i dynamicznie rozwijającej się na świecie sztuki tańca. Przyciąga najciekawszych artystów z Polski oraz twórców zagranicznych:

Dla wielu widzów to jedyna okazja, żeby zobaczyć to, co jest dziś ważne w tańcu, najnowsze nurty, trendy i techniki czy tendencje w choreografii – dodaje Edyta Kozak.

 

W programie festiwalu jest jeszcze jeden spektakl przygotowany specjalnie na jubileuszową edycję, nietypowy. To jest gala Martina Schicka, jeden z trzech elementów jego Serii niskobudżetowej, jest pełnym ironii spojrzeniem na celebrowanie gal, bankietów i wernisaży. W tym roku w czasie festiwalu zobaczymy jeszcze dwa przedstawienia z tego cyklu: performatywny start-up Corporation, Incorporated i performans wymiany Technika dzielenia chleba.

 

Festiwal stawia na różnorodność postaw artystycznych, stylów tańca i form wyrazu. Na przykład Dziewiąta, przedstawienie w wykonaniu słoweńskiej grupy Via Negativa, to przejmująca wizja szaleństwa cywilizacji, z majestatyczną IX symfonią Beethovena. Fabułę stanowi prawdziwa historia jednej z ras koni, poddanej modyfikacji genetycznej.

To mocny spektakl. Widzowie dostają zatyczki do uszu i mogą wybrać, czy chcą słyszeć muzykę i wystrzały dobijania zwierząt – opowiada Edyta Kozak.

 

W programie XV edycji festiwalu Ciało/Umysł znalazło się łącznie 9 przedstawień oraz spotkania z ich twórcami.

 

Trzy sceny festiwalu. Teatr Nowy dla tańca współczesnego

 

Miedzynarodowy Festiwal Ciało/Umysł potrwa od 30 września do 8 października. Spektakle odbędą się  w trzech miejscach: w Teatrze Studio, w Centrum Sztuki Współczesnej oraz w zupełnie nowej przestrzeni:

Po raz pierwszy zagościmy w Teatrze Nowym. To bardzo ważny punkt na kulturalnej mapie Warszawy, dlatego nie mogło tam zabraknąć wydarzenia prezentującego esencję tańca współczesnego. Obecność w Teatrze Nowym to nowa odsłona naszego festiwalu – mówi Edyta Kozak.

 

Bilety są już w sprzedaży. Można je kupić poprzez stronę internetową festiwalu oraz we wszystkich punktach sprzedaży Eventim (m.in. sieci salonów Empik, Media Markt, Saturn). Od 5 września będą dostępne również w Teatrze Nowym oraz Teatrze Studio,  a na godzinę  przed spektaklem także w Centrum Sztuki Współczesnej.

 

Festiwal organizowany jest od 1995 roku. W 2001 roku przyjął nazwę Ciało/Umysł.  W ramach dotychczasowych 14 edycji festiwalu Ciało/Umysł w 29 miejscach w Warszawie odbyło się ponad 280 spektakli i wydarzeń, w których uczestniczyło łącznie ponad 20 tys. widzów.

 

 

Festiwal Ciało/Umysł

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1995 roku w Warszawie pod nazwą Małe Formy Teatru Tańca, z inicjatywy Edyty Kozak oraz Jarosława Żwirblisa. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. W 2001 roku festiwal zmienił nazwę na Ciało/Umysł, przedstawiając taniec jako dziedzinę prowokującą do myślenia, integrującą materię (ciało) z ideą (umysł), otwierającą nowe możliwości prezentacji najnowszej sztuki. Od 2009 roku organizowany jest co roku, a towarzyszy mu wciąż zmieniający się temat przewodni. Festiwal prezentuje artystów uznawanych za najciekawszych twórców swojego pokolenia, w tym również wybitnych zagranicznych artystów, którzy często goszczą po raz pierwszy w Polsce. 

www.cialoumysl.pl

           

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close