Wersja do druku

Udostępnij

Już za tydzień, od 17 do 19 maja, pod hasłem opór opór odbędzie się 35. Scena Tańca Studio, organizowana przez Instytut Muzyki i Tańca i STUDIO teatrgaleria. Kuratorami STS w maju, czerwcu i lipcu zostali Anka Herbut i Mateusz Szymanówka, którzy zapraszają widzów do Tymczasowych Stref Autonomicznych – pod takim hasłem realizują program tych trzech odsłon. Został on „zaprojektowany jako efemeryczna przestrzeń ruchowo-politycznej aktywacji na mikro- i makropoziomie. Przestrzeń choreograficznych praktyk oporu i niezależności, alternatywnych systemów i autonomicznych modeli współpracy, wykorzystywanych przez współczesne choreografki i choreografów z Polski” – czytamy w tekście kuratorskim. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem.

 

Pełny tekst kuratorski – odsłona majowa opór opór:

 

W latach 90. anarchista, pisarz polityczny i poeta Hakim Bey opracował projekt Tymczasowej Strefy Autonomicznej (TSA), przestrzeni funkcjonującej pomiędzy obowiązującymi prawami i wytwarzającej własne normy. TSA miała być jak partyzantka, wyzwalająca dany obszar geograficzny, czasowy i wyobraźniowy i ulegająca samoistnemu zawieszeniu po to, by ujawnić się gdzie indziej i kiedy indziej. Odwołując się do praktyki budowania nowych wspólnot, jakie w czasie kolonizacji obu Ameryk wytwarzały podmioty z niższych warstw społecznych, piraci, zniewoleni i tubylcy różnych ras i religii, Bey zadawał pytanie o istnienie podobnych przestrzeni we współczesnym świecie.

 

A co, gdyby na choreografię i taniec spojrzeć jak na grunt, wytwarzający Tymczasowe Strefy Autonomiczne? Przyjrzyjmy się emancypacyjnemu potencjałowi choreografii, która kontestuje zastane dyskursy, praktyki i formy współpracy, uprawia krytykę instytucji, rozszczelnia domeny teatru i sztuk wizualnych, w ramach których coraz częściej zyskuje widzialność. Jej polityczność może manifestować się poprzez dobór metod pracy czy sposób ustanawiania relacji między artystką/artystą, współpracownikami i publicznością. Przez dbanie o warunki, w których dochodzi do ich spotkania. Może objawiać się w decyzjach o tym, jakie tożsamości wytwarzać, a jakie rozpraszać, co jest widzialne, a co pozostaje ukryte. Może być widoczna w różnicy między tym, co mówisz, a tym, co robisz.

 

Kuratorowany przez Ankę Herbut i Mateusza Szymanówkę program Tymczasowe Strefy Autonomiczne (TSA) został zaprojektowany jako efemeryczna przestrzeń ruchowo-politycznej aktywacji na mikro- i makropoziomie. Przestrzeń choreograficznych praktyk oporu i niezależności, alternatywnych systemów i autonomicznych modeli współpracy, wykorzystywanych przez współczesne choreografki i choreografów z Polski.

 

W ramach pierwszej, majowej odsłony Tymczasowych Stref Autonomicznych pokazane zostaną prace, które w szczególnie wyrazisty sposób odszyfrowują społeczne napięcia, generują sprzeciw, projektują alternatywne scenariusze. Większość z nich stanowią głosy artystek słyszane w kontekście aktualnych dyskusji o ciele i relacjach, w które ono wchodzi: o sposobach konstrukcji kobiecości i macierzyństwa, politykach reprodukcyjnych, rodzinie biologicznej i rodzinie z wyboru. Taniec objawia się tu jako praktyka podważania, negocjowania i zmieniania zastanych kontekstów, a ciało to punkt, w którym przecinają się nie tylko ideologie tożsamościowych, ale i wyzwalające dyskursy. Choreografie protestu z ulicy przenoszą się do studio, a następnie na scenę i do przestrzeni wystawienniczych. Może to właśnie spełnienie marzeń matki modern dance i jednej z pierwszych tanecznych rewolucjonistek, Isadory Duncan, która na początku XX wieku zapowiadała, że tancerka przyszłości tańczyć będzie wolność kobiet?

 

Anka Herbut

Mateusz Szymanówka

 

Program:

17 maja 2019, piątek

 

19.00: Renata Piotrowska-Auffret Wycieka ze mnie samo złoto, Duża Scena, 55 minut

20.00: Ania Nowak Bez tytułu 3, Malarnia, 35 minut

 

18 maja 2019, sobota

 

18.30: Weronika Pelczyńska, Rozgrzewka przed Famme, Flow, Frame i Dance, pilgrim, dance, Foyer, 30 minut

19.00: Katarzyna Szugajew Famme, Flow, Frame, Modelatornia, 30 minut

20.00: Kasia Wolińska, Dance, pilgrim, dance, Duża Scena, 30 minut

 

19 maja 2019, niedziela

 

13.00: Warsztat Kasi Wolińskiej, Modelatornia, 150 minut

17.00: Dyskusja Choreografia, polityczność, autonomia, Foyer

19.00: Tatiana Kamieniecka Niebo, Malarnia, 50 minut

20.00: Anna Steller/Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz Atman, Duża Scena, 50 minut

 

***

 

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce lub zagranicą. Cyklicznie, przez kilka dni w miesiącu STUDIO teatrgaleria będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

 

Projekt Scena Tańca Studio realizowany jest od września 2015 roku przez Instytut Muzyki i Tańca oraz STUDIO teatrgaleria, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Biura Kultury m.st. Warszawy.

 

BILETY: 20 zł

Bilety do nabycia w kasie STUDIO teatrgaleria oraz za pośrednictwem strony internetowej: www.teatrstudio.pl

 

Organizatorzy:

STUDIO teatrgaleria

Instytut Muzyki i Tańca

www.teatrstudio.pl

www.imit.org.pl

 

Dofinansowano ze środków:

Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Miasta Stołecznego Warszawy

 

 

 Studio Teatr Galeria (miniaturka)  IMIT (miniaturka)

 

 MKiDN dofinansowanie (miniaturka) Syrenka 2019 STS (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close