Zielnik Polskiego Teatru Tańca w reżyserii Iwony Pasińskiej otrzymał pierwszą nagrodę podczas VI Beirut International Women Film Festival w Libanie. Temu choreograficznemu projektowi filmowemu przypadła nagroda w kategorii „Best Dance Film” – dla najlepszego filmu tańca.

Wersja do druku

Udostępnij

O festiwalu:

Beirut International Women Film Festival (Międzynarodowy Festiwal Filmów Kobiet) w Bejrucie to coroczne wydarzenie, organizowane przez Beirut Film Society od 2017 roku. Na festiwalu wyświetlane są filmy zrealizowane przez kobiety, opowiadające o kobietach i poruszające kwestie, które szczególnie je dotykają, jak równość płci, tożsamość seksualna czy przemoc domowa.

Misją festiwalu jest dążenie do równouprawnienia, akcentowanie roli kobiet jako liderów w lokalnych społecznościach oraz wzmacnianie pozycji twórczyń w środowisku filmowym poprzez pokazanie historii ich sukcesów. Na festiwal można zgłaszać prace wyprodukowane w Libanie i za granicą – nie tylko filmy tańca, także filmy fabularne, dokumentalne czy animowane. W ostatniej edycji wpłynęło 1,2 tys. zgłoszeń ze 100 krajów świata.

O Zielniku:

Zielnik to piąty choreograficzny projekt filmowy Polskiego Teatru Tańca w reżyserii Iwony Pasińskiej. Jest to baśniowy epizod, opowiedziany z czułością, tryskający intensywnymi barwami kwiatów i élan vital. Choreografia ułożona do suity Edwarda Griega i zaprezentowana przez artystów tancerzy Polskiego Teatru Tańca prowadzi widzów w świat flory. Pozwala zgłębić jeden dzień z życia roślin od momentu rozkwitu po zatopiony w ciepłej nostalgii koniec. Polski Teatr Tańca zachęca do zanurzenia się w pięknym świecie kwiatów i liści, w zieleniach, czerwieniach i fioletach przechodzących w szarość i brązy jesieni. A wszystko to opowiedziane ruchem w rytm dynamicznych dźwięków suity Peer Gynt op. 1 w wykonaniu Trondheim Symfoniorkester & Opera.

Projekt zdobył ważne nagrody, w tym aż cztery Nagrody Publiczności – na Międzynarodowym Festiwalu Choreograficznego w Blois (2022, Francja), Portland Dance Film Fest (2022, USA), Classical Arts Film Festival w Napa (2022, USA) oraz Moving Body Festival w Warnie (2022, Bułgaria).

Otrzymał też główną nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego RIFF: R.E.D w Eina (2022, Norwegia), nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego filmu tańca na Door Kinetic Arts Festival w Baileys Harbor (2022, USA), nagrodę główną na International Dance Film Festival w Dżakarcie (2022, Indonezja) oraz nagrodę za najlepszą reżyserię dla Iwony Pasińskiej i wyróżnienie w kategorii „Najlepszy film tańca” na XII Encuentro Para Cinéfagos (Festival de CineArte en la Frontera) w San Cristóbal (2022, Wenezuela).

Zielnik miał swoją premierę – na żywo i on-line – 19 grudnia 2021 roku w ramach III Międzynarodowego Festiwalu 1 strona – 1 spojrzenie – 180 sekund.

***

Więcej o filmie oraz pełna lista nagród: link
Więcej o festiwalu: link
Link do informacji o nagrodzie: link
Można go oglądać bezpłatnie na Vimeo Polskiego Teatru Tańca.

Polski Teatr Tańca „Zielnik” – reż. I. Pasińska. Fot. Andrzej Grabowski

Polski Teatr Tańca „Zielnik” – reż. I. Pasińska. Fot. Andrzej Grabowski

Polski Teatr Tańca „Zielnik” – reż. I. Pasińska. Fot. Andrzej Grabowski

Polski Teatr Tańca „Zielnik” – reż. I. Pasińska. Fot. Andrzej Grabowski

Polski Teatr Tańca „Zielnik” – reż. I. Pasińska. Fot. Andrzej Grabowski

Polski Teatr Tańca „Zielnik” – reż. I. Pasińska. Fot. Andrzej Grabowski

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close