Wersja do druku

Udostępnij

Inicjatywa zapoczątkowana przez Annę Piotrowską oraz Marka Zadłużnego zrealizowana po raz pierwszy w 2010 roku w Zielonej Górze pod nazwą „SPACE” miała na celu prezentację spektakli oraz integrację środowiska związanego z obszarem szeroko pojmowanego polskiego teatru tańca. Obecnie wydarzenie ma charakter kuratorski i skierowane jest do środowiska, zajmującego się tańcem zawodowo, ale także amatorsko, co nie oznacza, że nieprofesjonalnie. Każda odsłona przynosiła zmiany wynikające z przeobrażającej się rzeczywistości polskiej kultury tańca. Nawiązanie bliskiej, opartej na partnerstwie i przyjaźni współpracy z Gabrielą Keller-Janus i jej Teatrem Tańca Enza ze Słupska oraz Joanną Miś-Fudali i Teatrem Tańca Akro z Torunia zaowocowało powołaniem dynamicznie rozwijającej się sieci festiwali pod wspólną marką SFERA RUCHU.

 

Najbliższa edycja zaplanowana jest w Zielonej Górze w dniach 17-18 marca 2017 (piątek-sobota), prezentacje spektakli zaplanowano w oba dni od godz. 18.00, ponadto w programie warsztaty dla tancerzy z Gosią Mielech i ekipą z Pracowni Teatru Tańca oraz dyskusje o teatrze i tańcu z krytyczką Agnieszką Moroz („Dziennik teatralny”).

 

Na scenie zaprezentują się:

Iwona Wojnicka / FORMAT ZERO / Warszawa

Gosia Mielech / DanceLab / Poznań

Projekt PańFu / Toruń

Teatr Ruchu Enza / Słupsk

Pracownia Teatru Tańca / Zielona Góra

Wolna Forma / Zielona Góra

Terminus A Quo / Nowa Sól

 

Warsztaty poprowadzą pedagodzy:

Gosia Mielech / Improwizacja. Świadomość ciała i umysłu

Iwona Wojnicka / BARTENIEFF FUNDAMENTALS

Anna Pelińska / Marta Pelińska / Kinga Górska / Marek Zadłużny / Pilates CORE Stability

 

Program prezentacji:

 

Piątek 17 marca,  godz. 18.00

 

1. Pracownia Teatru Tańca: Zabawa,  25 min.

2. Teatr Tuchu Enza: Utero, 40min.

3. Pracownia Teatru Tańca: Santa Muerte , 25 min.

4. Terminus A Quo: Usta/lenia, 60 min.

 

Sobota 18 marca, godz. 18.00

1. Gosia Mielech /DanceLab:  Anonymous, 25 min.

2.Wolna Forma: 5 min.

3. Pracownia Teatru Tańca: Sis,  15 min.

4. Iwona Wojnicka/ FORMAT ZERO: Mizuko, 15 min.

5. Alina Belyagina/ Teatr Ruchu Enza: Untitled Performance, 10 min.

6. Projekt PańFu: Siwy dym, 20 min.

7.Pracownia Teatru Tańca: 9.81, 25 min.

 

Miejsce: Zielona Góra, Mrowisko, aleja Wojska Polskiego 86

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1058167860995279/

 

Kurator SFERY RUCHU Z2017G:

 

Marek Zadłużny – choreograf, pedagog, teoretyk tańca o stopniu naukowym doktora, dyplomowany artysta tancerz (uzyskał dyplom przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich i honorowany przez MKiDN), absolwent animacji kultury i sportu na Uniwersytecie Zielonogórskim, stypendysta w Oslo University College, certyfikowany instruktor i trener personalny Pilates CORE™Stability. Jest autorem monografii Taniec – świat doświadczeń choreografów oraz publikacji naukowych z zakresu pedagogiki tańca, adiunktem i wykładowcą współczesnych form tańca na Uniwersytecie Zielonogórskim, gdzie współpracuje m.in. z Alexandrem Azarkevitchem i Pawłem Matyasikiem. Zajmuje się reżyserią ruchu scenicznego. Jest założycielem, opiekunem artystycznym i choreografem Pracowni Teatru Tańca w Zielonej Górze. Stworzył kilkudziesiąt choreografii, działań oraz akcji z pogranicza teatru tańca i sztuk performatywnych. Zaangażowany jest w rozwój tanecznego amatorskiego ruchu artystycznego, z którego się wywodzi. Współpracuje z wieloma zespołami jako choreograf. Jest też pedagogiem tańca współczesnego (na międzynarodowych warsztatach organizowanych w Berlinie, Luksemburgu, Tallinie i Cottbus). Wraz z Anną Piotrowską stworzył ogólnopolską sieć festiwali teatrów tańca SPACE, a obecnie SFERY RUCHU. Jest prezesem Lubuskiego Stowarzyszenia Tańca Współczesnego.

 

Główny organizator przedsięwzięcia:

Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze

 

Partnerzy:

Pracownia Teatru Tańca

Zakład Animacji Kultury i Andragogiki Uniwersytetu Zielonogórskiego

Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close