Wersja do druku

Udostępnij

Solo Dance Contest 2021 to międzynarodowy konkurs na spektakl solowy z dziedziny tańca współczesnego. Odbędzie się on w ramach 13. Gdańskiego Festiwalu Tańca w sierpniu 2021 roku. Przez kilka festiwalowych dni będzie można oglądać solowe spektakle profesjonalnych tancerzy i studentów uczelni artystycznych. Spośród nich wyłonieni zostaną zwycięzcy. Pula nagród wynosi 6000 euro.

 

Do jury konkursu gdański Klub Żak zaprosił osobistości artystyczne oraz ekspertów w dziedzinie tańca współczesnego. W tym roku zasiądą w nim: Lisbeth Gruwez – dyrektor artystyczny belgijskiego Voetvolk, tancerka i pedagog; Joanna Nadrowska – trójmiejska artystka młodego pokolenia; Tero Saarinen – fiński tancerz i choreograf oraz Konrad Kurowski – dramaturg i menadżer kultury. Ostatni juror zostanie przedstawiony w późniejszym czasie. Jak co roku, swojego faworyta wybierze także publiczność.

 

Jurorzy:

 

Lisbeth Gruwez – dyrektor artystyczny Voetvolk, założonego w 2007 roku. Studiowała w Królewskiej Szkole Baletowej w Antwerpii oraz w P.A.R.T.S., rozpoczęła karierę zawodową w Ultima Vez. Od 1999 roku współpracowała z Janem Fabre przy wielu przedstawieniach, w tym przy słynnym solo Quando l’uomo principale è una donna. Jako jedna z guerriers de la beauté Fabra, grała w filmie Pierre’a Coulibeufa pod tym samym tytułem. Pracowała z Janem Lauwersem, Sidim Larbi Cherkaoui i innymi. Regularnie prowadzi warsztaty i inne rodzaje doradztwa artystycznego. Jest jedną z twarzy KVS, otwartego zespołu artystów i myślicieli związanych z Królewskim Teatrem Flamandzkim w Brukseli.

 

Joanna Nadrowska – tancerka, pedagog i choreografka, działająca na trójmiejskiej scenie tanecznej od kilkunastu lat. Ukończyła z wyróżnieniem Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny w Warszawie na specjalizacji taniec jazzowy. Od 2012  roku tancerka Sopockiego Teatru Tańca. Współzałożycielka Trójmiejskiego Kolektywu Twórczego. Stypendystka Prezydenta Miasta Sopotu oraz Marszałka Województwa Pomorskiego. Startowała w konkursie Solo Dance Contest, jako jurorka oceniała grupy młodzieżowe i dziecięce w turniejach tańca, wnikliwa obserwatorka polskiej sceny tanecznej. Jej głos w Jury ma zapewnić świeże spojrzenie i wgląd ze strony polskiego młodego pokolenia tancerzy.

 

Konrad Kurowski – od 2014 roku jest członkiem Lubelskiego Teatru Tańca oraz pracownikiem Centrum Kultury w Lublinie. W ramach tej działalności realizuje się na różnych polach wspierających społeczność taneczną, zarówno w Polsce, jak i zagranicą. W zależności od potrzeb projektu bywa producentem, menadżerem, edukatorem, dramaturgiem oraz specjalistą z zakresu audience development. Jest również współkuratorem Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie, jednym z największych i najstarszych festiwali tańca w Polsce, członkiem i organizatorem inicjatyw tanecznych: Przestrzeni Sztuki. Taniec, Polskiej Sieci Tańca oraz Aerowaves, europejskiej sieci tańca. Z wykształcenia jest kulturoznawcą.

 

Tero Saarinen – fiński tancerz i choreograf. Stworzył ponad 40 prac dla Tero Saarinen Company i innych grup tanecznych, w tym Nederlands Dans Theatre, Batsheva Dance Company, Gothenburg Opera Ballet i wielu innych. Jako choreograf jest znany ze swojego wyjątkowego języka ruchu, pomysłowej mieszanki groteskowości i piękna, który bawi się równowagą i brakiem równowagi. Jego choreografie cieszące się międzynarodowym uznaniem są często opisywane jako dzieła sztuki totalnej. Saarinen otrzymał wiele wyróżnień za swoją pracę jako artysty, zarówno w Finlandii, jak i za granicą.

 

Termin nadsyłania aplikacji upływa 31.05.2021 roku. Więcej informacji na stronie: www.gdanskifestiwaltanca.pl.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close