Autor: Dominika Szala

19.01.2012 Dominika Szala

(Po)Ruszona teoria Newtona

Latem 1972 roku Steve Paxton, amerykański tancerz i choreograf, otrzymał propozycję przeprowadzenia trzech tygodni zajęć dla tancerzy, głównie studentów, z Oberlin, Bennington i Rochester. Grupa, która zawiązała się wówczas dała początek kontakt improwizacji – systemowi improwizowanego ruchu, który bazuje na relacjach pomiędzy dwoma poruszającymi się ciałami oraz oddziaływaniu między nimi prawa grawitacji, siły pędu i inercjiPodstawową zasadą stała się wymiana energii, ciężaru i tak zwane momentum pomiędzy dwoma osobami w fizycznym kontakcie oraz badanie ruchowych możliwości między nimi. Pierwszym przedstawieniem kontakt improwizacji stało się Magnesium (1972). Był to efekt zajęć ze studentami oraz solowego materiału, nad którym Paxton właśnie pracował....

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close