Ludzie tańca

Zdjęcie: Agnieszka Pietyra

Fot. Justyna Mielniczuk.

Wersja do druku

Udostępnij

Agnieszka Pietyra – solistka Polskiego Baletu Narodowego. Ukończyła Państwową Szkołę Baletową im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Brała udział w licznych konkursach baletowych, w 2000 zdobyła II Nagrodę Młodzieżowego Konkursu Baletowego w Mannheim, Niemcy, a w 2001 – III Nagrodę w kategorii seniorów XII Konkursu Tańca w Gdańsku. Od 2001 roku jest tancerką baletu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (od 2009 Polskiego Baletu Narodowego), w 2002 roku otrzymała stanowisko koryfejki, a w 2007 solistki. Na warszawskiej scenie występuje w całym repertuarze klasycznym i współczesnym, poczynając od baletów Piotra Czajkowskiego, a na udziale w warsztatach choreograficznych PBN „Kreacje” kończąc.

Do jej najważniejszych ról należą m.in.: Julia w Romeo i Julii, Izolda w Tristanie, Księżniczka Aurora, Wróżka Złota, Wróżka Radości i Kopciuszek w Śpiącej królewnie, Kopciuszek i Wróżka Wiosny w Kopciuszku, Klara, Lalka i Solistka Tańca Jota w Dziadku do orzechów, Liza w Córce źle strzeżonej, Balerina w Świętej wiośnie, Dziewczyna w Czajkowskim – misterium życia i śmierci, Olga w Onieginie, Przyjaciółka Księcia (Pas de trois), Pas de quatre i Księżniczka Neapolitańska w Jeziorze łabędzim, Cień-solistka 1. i 2. i Pas d’action w Bajaderze, Alabama Song i Muszla z Margate w Kurcie Weillu, Dolly w Annie Kareninie, Serafin klasyczny w Sześciu skrzydłach aniołów, a także partie solowe w choreografiach współczesnych: Petite mort Jiri’ego Kiliana, Requiem dla wydrążonych ludzi Karola Urbańskiego, Donna Jacka Tyskiego, I Need Your Loving Tonight Michała Chróścielewskiego, Pocałunki Emila Wesołowskiego, Temat strachu i Lab V Anny Hop. Wystąpiła też gościnnie na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu podczas premiery baletu Hrabia Monte Christo, zrekonstruowanym w choreografii i reżyserii Waldemara Wołka-Karaczewskiego (partia Hanny).

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close