Ludzie tańca

Zdjęcie: Anita Kuskowska

Wersja do druku

Udostępnij

Anita Kuskowska tancerka, baletmistrzyni Polskiego Baletu Narodowego. Do 2010 roku była pierwszą solistką Polskiego Baletu Narodowego. Ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Warszawie i od razu została przyjęta do baletu Teatru Wielkiego. Zadebiutowała jako Dziewczynka z warkoczykami w Balu kadetów Lichine’a i w duecie Béjarta Romeo i Julia – Pas de deux. Występowała w całym repertuarze klasycznym zespołu kreując pierwszoplanowe role: Księżniczka Aurora w Śpiącej królewnie, Klara w Dziadku do orzechów oraz Lise w Córce źle strzeżonej, Pas de deux wiejskie w Giselle, Pas de trois, Pas de quatre i Księżniczka polska w Jeziorze łabędzim i Pas d’action, Solistka-Cień w Bajaderze. Występowała w Greku Zorbie Massine’a (Marina i Madame Hortense), Trzech muszkieterach Prokovsky’ego (Konstancja), La dolce vita Rudnickiej (Kochanka), w Romeo i Julia (Julia), Grach (Romola), Dies irae (Światłość) i Harnasiach (Panna Młoda) Wesołowskiego. W 1998 roku stworzyła także wybitną kreację aktorską w filmie fabularnym Nic Doroty Kędzierzawskiej. Podjęła studia na wydziale pedagogiki baletu na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Z początkiem sezonu 2010/2011 dołączyła do stałej ekipy baletmistrzowskiej Polskiego Baletu Narodowego.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close