Ludzie tańca

Anna Lipczyk

  • tancerka
Zdjęcie: Anna Lipczyk

Fot. Justyna Mielniczuk.

Wersja do druku

Udostępnij

Anna Lipczyk – solistka Polskiego Baletu narodowego, absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza Warszawie. Była stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, w 1993 roku zdobyła II Nagrodę w kategorii seniorów VIII Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku. W 1994 roku została zaangażowana do zespołu baletowego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, początkowo jako tancerka zespołowa, w 1995 roku została koryfejką, a w 1996 – solistką. Na warszawskiej scenie kreowała role o dużym ładunku ekspresji: Marina w Greku Zorbie, Panna Julia w balecie o tym samym tytule, Antonina Milukowa w Czajkowskim-misterium życia i śmierci, Młoda i Wdowa w Harnasiach, Egina w Spartakusie. Występowała też w całym repertuarze klasycznym prezentowanym na scenie Teatru Wielkiego: przyjaciółka Lizy w Córce źle strzeżonej, Wróżka Szafirów, Wróżka Śmiałości w Śpiącej królewnie, Dworka i Kurtyzana w Trzech muszkieterach, Księżniczka Węgierska i cztery duże łabędzie w Jeziorze łabędzim, Gamzatti, Pas d’action i Solistka tańca d’jampée w Bajaderze, Królowa Kwiatów w Dziadku do orzechów, Żona Tyrana i Matka Fryderyka w Chopinie, artyście romantycznym.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close