Ludzie tańca

Zdjęcie: Arkadiusz Gołygowski

Fot. Justyna Mielniczuk.

Wersja do druku

Udostępnij

Arkadiusz Gołygowski – solista Polskiego Baletu Narodowego. Jest absolwentem Państwowej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi. W 1984 roku zdobył III Nagrodę V Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku. W następnym roku był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Pracę rozpoczął w zespole baletowym Teatru Wielkiego w Łodzi (od 1986 jako koryfej, tytuł solisty otrzymał w 1989, a pierwszego solisty w 1992). Następnie krótko tańczył w zespole baletowym Teatru Muzycznego „Roma” w Warszawie, by ostatecznie zaangażować się jako solista do zespołu baletu Teatru Wielkiego Opery Narodowej (od 2009 Polski Balet Narodowy).

Występuje w pomniejszych rolach solowych w całym repertuarze teatru, szczególnie znany z ról w Romeo i Julii (maska karnawałowa), Johna w Greku Zorbie, w Dziadku do orzechów (taniec chiński), Atosa w Trzech muszkieterach, Córce źle strzeżonej (przyjaciel Colasa), Pannie Julii (narzeczony), ról w baletach współczesnych (Swat 2 w Svadebce Kyliána, Mężczyzna w Requiem dla wydrążonych ludzi Urbańskiego).

W Teatrze Wielkim w Łodzi był wykonawcą ról: Księcia w Kopciuszku, Maura w Szeherezadzie, Amora w Sylwii, Romea w Romeo i Julii Veredona, Armanda w Damie kameliowej, i innych. W Opera Nova w Bydgoszczy wystąpił w roli Księcia Desiré w Śpiącej królewnie. W 1999 odznaczony Medalem 200-lecia Polskiego Baletu.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close