Ludzie tańca

Zdjęcie: Barbara Olkusznik

Fot. Sebastian Ćwikła.

Wersja do druku

Udostępnij

Znakomita polska tancerka. Urodziła się 4 grudnia 1942 r. w Warszawie, zmarła 2 stycznia 1994 r. w Warszawie. Warszawską Szkołę Baletową ukończyła w 1959 r. i zaraz potem została zaangażowana jako solistka do Polskiego Zespołu Tańca pod kierownictwem Eugeniusza Paplińskiego. Tańczyła tam m.in. partie Baleriny (MazurekChopina) i Zosi (Cagliostrow Warszawie Maklakiewicza). Po rozwiązaniu zespołu w 1961 r. i objęciu przez Paplińskiego kierownictwa baletu Opery w Warszawie, w sezonie 1961-62 artystka znalazła się w zespole tego teatru. Wkrótce zdobyła uznanie i popularność w partiach klasycznych i demi-klasycznych, ale także w choreografiach Witolda Grucy. W 1966 r. została solistką baletu Teatru Wielkiego w Warszawie. Ze Stanisławem Szymańskim tworzyła wspaniały i szeroko podziwiany duet. Była jedną z największych indywidualności powojennej sceny baletowej w Polsce, a przy tym podziwiano jej kobiecy wdzięk i olśniewającą urodę. W swym repertuarze miała m.in. partie: Chloe (Dafnis i ChloeRavela), Eurydyki (OrfeuszStrawińskiego), Kolombiny (MandragoraSzymanowskiego), Królewny (Historia żołnierzaStrawińskiego), Julii (Romeo i JuliaProkofiewa), Kopciuszka (KopciuszekProkofiewa), Panny Młodej (PanTwardowskiRóżyckiego). Występowała w solowych partiach w programach i filmach TV, a także na estradzie. W latach 70-tych odbyła wielkie tournée po Stanach Zjednoczonych. Mimo ciężkiej choroby, tuż przed śmiercią, wzięła udział w filmie poświęconym Stanisławowi Szymańskiemu. Zmarła w wieku 51 lat.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close