Ludzie tańca

Zdjęcie: Barbara Olkusznik

Na zdjęciu: Barbara Olkusznik. Fot. Sebastian Ćwikła

Wersja do druku

Udostępnij

Znakomita polska tancerka. Urodziła się 4 grudnia 1942 roku w Warszawie.

Warszawską Szkołę Baletową ukończyła w 1959 roku i zaraz potem została zaangażowana jako solistka do Polskiego Zespołu Tańca pod kierownictwem Eugeniusza Paplińskiego. Tańczyła tam m.in. partie Baleriny (Mazurek Chopina) i Zosi (Cagliostro w Warszawie Maklakiewicza). Po rozwiązaniu zespołu w 1961 roku i objęciu przez Paplińskiego kierownictwa baletu Opery w Warszawie, w sezonie 1961/1962 artystka znalazła się w zespole tego teatru. Wkrótce zdobyła uznanie i popularność w partiach klasycznych i demi-klasycznych, ale także w choreografiach Witolda Grucy.

W 1966 roku została solistką baletu Teatru Wielkiego w Warszawie. Ze Stanisławem Szymańskim tworzyła wspaniały i szeroko podziwiany duet. Była jedną z największych indywidualności powojennej sceny baletowej w Polsce, a przy tym podziwiano jej kobiecy wdzięk i olśniewającą urodę. W swym repertuarze miała m.in. partie: Chloe (Dafnis i Chloe Ravela), Eurydyki (Orfeusz Strawińskiego), Kolombiny (Mandragora Szymanowskiego), Królewny (Historia żołnierza Strawińskiego), Julii (Romeo i Julia Prokofiewa), Kopciuszka (Kopciuszek Prokofiewa) i Panny Młodej (Pan Twardowski Różyckiego). Występowała w solowych partiach w programach i filmach TV, a także na estradzie. W latach 70. XX wieku odbyła wielkie tournée po Stanach Zjednoczonych. Mimo ciężkiej choroby, tuż przed śmiercią, wzięła udział w filmie poświęconym Stanisławowi Szymańskiemu.

Zmarła 2 stycznia 1994 roku w Warszawie, w wieku 51 lat.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close