Ludzie tańca

Zdjęcie: Bartosz Anczykowski

Fot. Justyna Mielniczuk.

Wersja do druku

Udostępnij

Bartosz Anczykowski – solista Polskiego Baletu Narodowego. Ukończył Państwową Szkołę Baletową im. Romana Turczynowicza w Warszawie, naukę kontynuował w Académie de Danse Classique Princesse Grace w Monte Carlo. W 1995 roku zdobył II II Nagroda w kategorii seniorów IX Konkursu Tańca w Gdańsku. Przez trzy lata był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Zdobył także tytuł najlepszego absolwenta szkół baletowych w Polsce i nagrodę za partnerowanie i Nagroda „Fair Play” X Konkursu Tańca w Gdańsku (1997). W tym samym roku otrzymał Nagrodę publiczności VII Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy w Gdyni oraz stypendium Fundacji Nuriejewa na studia w Académie de Danse Classique Princesse Grace. W latach 1995-1997 występował na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie jako tancerz gościnny. Następnie przez rok tańczył z zespołem Ballett des Theaters Magdeburg, a w latach 1999-2000 z Leipziger Ballett. W sezonach od 2000 do 2009 pracował na stanowisku solisty w Thüringen Ballett, Altenburg-Gera. Zdobywca: Brązowego Medalu w kategorii seniorów w Concorso „Eurocity città di Livorno” i IV miejsce VI Międzynarodowego Konkursu Baletowego w Jackson (1998), dwukrotnie nagrody od  dla najlepszego tancerza solisty kraju związkowego Turyngia (2002 i 2005), nagrody Krytyków Turyngii „Ulubiona Twarz Teatru” dla najpopularniejszego solisty baletu (2007, Gera). Od 2009 roku jest solistą Polskiego Baletu Narodowego.

Na warszawskiej scenie wykonuje role: Zawistnego Barona w Tristanie, Alabama Song i Muszla z Margate w Kurcie Weillu, Psotnej Myszki w Dziadku do orzechów Glegolskiego, Maski w Romeo i Julii Wesołowskiego, Solisty bolera w Chopinie Barta, Siostry Przyrodniej w Kopciuszku Ashtona, Mężczyzny w Personie Bondary, Don Juana i brata Klary w Dziadku do orzechów oraz  partie solowe w The Green Wubbe  i I przejdą deszcze… Pastora.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close