Ludzie tańca

Bronisław Aubrecht Prądzyński

  • choreograf
  • tancerz
  • pedagog
Zdjęcie: Bronisław Aubrecht Prądzyński

Janina Jarzynówna-Sobczak z Bronisławem Aubrechtem Prądzyńskim. Fot. Katarzyna Grucela

Wersja do druku

Udostępnij

Bronisław Aubrecht-Prądzyński – Gdańską Szkołę Baletową ukończył w 1958 roku i od razu został zatrudniony jako tancerz, a później solista w Państwowej Operze Bałtyckiej w Gdańsku w zespole baletowym Janiny Jarzynówny-Sobczak. Pracę sceniczną zakończył w 1972 roku. Miłość do baletu przeniósł na szkołę, której dyrektorem został w tym samym roku.

W Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku pracował do 2017 roku. Wprowadził w tym czasie w życie wiele własnych, cennych inicjatyw. Szkoła zawdzięcza mu wysoki poziom kształcenia. Reaktywował także Ogólnopolskie Konkursy Tańca. Dzięki jego staraniom od 1990 roku konkurs ten odbywa się regularnie co dwa lata i na stałe wpisał się w krajobraz polskiej sztuki baletowej. Przyczynił się również do gruntownej rozbudowy i modernizacji budynku szkoły.

Wieloletni członek Rady do spraw Szkolnictwa Artystycznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2017 roku odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Inne osiągnięcia:

– Od 1975 roku organizował letnie kursy doskonalenia nauczycieli w zakresie tańca klasycznego, charakterystycznego i współczesnego, które integrowały środowisko baletowe.

– Wprowadził do codziennej praktyki szkoły baletowej środki audiowizualne. Od 1975 roku kamera wideo i magnetowid towarzyszyły uczniom i pedagogom, czyniąc ich codzienną pracę bardziej efektywnym i urozmaiconą. Możliwość korzystania w tamtych latach ze sprzętu audiowizualnego było bardzo nowatorskim przedsięwzięciem.

– Dzięki niemu gdańska szkoła baletowa jako pierwsza stworzyła gabinet audiowizualny, w którym udało się stworzyć imponującą wideotekę, składającą się z własnych nagrań, programów i filmów baletowych, zarejestrowanych przez polskie i zagraniczne stacje telewizyjne.

– Od 1984 organizował w Teatrze Muzycznym Gdyńskie Wieczory Baletowe, które umożliwiły obejrzenie szerokiej publiczności najciekawszych układów choreograficznych znanych artystów baletu, a także zaprezentowanie interesujących debiutów choreograficznych.

– wspaniałym świętem tańca stał się współorganizowany przez gdańską szkołę baletową Międzynarodowy Festiwal Tańca „Dance of the World”, Gdańsk 1991 (pomysłodawczyni: Bożena Kociołkowska), w którym uczestniczyło około 300 osób. Zgromadził on utalentowaną młodzież, uczniów różnych szkół baletowych, pedagogów i znanych artystów baletu z całego świata,

– Powołał do życia Dom Tancerza, w którym gościli najwybitniejsi przedstawiciele kultury polskiej i europejskiej: Maja Plisiecka, John Neumaier, Boris Ejfman, Jerzy Maksymiuk, Bogusław Kaczyński, Wojciech Wiesiołłowski,

***

Przez 45 lat byłem dyrektorem naczelnym i artystycznym. Ten niewyobrażalny dla wielu czas pozwolił mi na przeżycie mnóstwa wspaniałych chwil, przekutych w osobisty sukces i spełnienie. Z perspektywy czasu mogę z cała pewnością stwierdzić, że wszystko to osiągnąłem dzięki miłości do baletu, konsekwencji i pasji, którą zaszczepili we mnie mądrzy pedagodzy.

B. Aubrecht-Prądzyński

Janina Jarzynówna-Sobczak z Bronisławem Aubrechtem Prądzyńskim. Fot. Katarzyna Grucela

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close