Ludzie tańca

Dominika Knapik

  • tancerka
  • choreografka
  • aktorka
Zdjęcie: Dominika Knapik

Fot. Kuba Dąbrowski

Wersja do druku

Udostępnij

Dominika Knapik – tancerka, aktorka oraz choreografka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im Ludiwka Solskiego (obecnie: Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego) w Krakowie. Posiada dyplom zawodowego tancerza przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich.

Brała udział w projektach artystki wizualnej Zorki Wollny (Koncert na wysokie obcasy, 2004; Muzeum, 2006).

W 2007 roku była stypendystką programu DanceWeb Europe oraz Art Stations Foundation (solo Jak wam się podobam? prezentowane m.in. podczas  Polskiej Platformy Tańca w 2008 roku). Autotematyczny spektakl, daleki od prowadzenia narracji czy ekspresji emocjonalnej, był zapowiedzią stylu późniejszych prac artystki. W roku 2008 wspólnie z dramaturgiem i socjologiem Wojciechem Klimczykiem założyła kolektyw artystyczny Harakiri Farmers. Pierwszą produkcją Harakiri Farmers był spektakl keret, który wygrał konkurs „Nowe sytuacje” podczas międzynarodowego festiwalu Teatralnego MALTA w Poznaniu (2008). Zespół współpracował między innymi z Aną Brzezińską (spektakl We are oh so Lucky, prezentowany m.in. podczas Polskie Platformy Tańca w 2010 roku). Przedstawienia Harakiri o ironicznym charakterze cechuje „dyskursywny” stosunek do tańca – jego istnienie w kontekście innych wypowiedzi, pochodzących z różnych pól sztuki, polityki, czy szeroko pojętej kultury masowej.

Wraz  z Wojciechem Klimczykiem współzałożycielka MINUS 20 Collective (wspólnie z Davidem Chazmanem i Kennethem Flakiem swtorzyli przedstawienie The Fork) oraz nowopowstałego Stowarzyszenie Humanistycznych Inicjatyw Artystycznych SZTRUKS.

Równolegle tańczyła w spektaklu Towarzystwa Gimnastycznego nic (2008). W 2009 zagrała między innymi w Całopaleniu w reżyserii Igi Gańczarczyk. Stypendystka ArtsLink 2009 (Dance New Amsterdam, NY).  W 2010 roku wzięła udział w Le Sacre Teatru Dada von Bzdülöw. W 2011 stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego wraz z Wojciechem Klimczykiem stworzyła spektakl Moskwa. W 2011 wyreżyserowała spektakl Testament Optymisty w krakowskim teatrze Łaźnia Nowa, w którym także wystąpiła i była autorką choreografii.  W tym samym roku autorka choreografii i tancerka w spektaklu Nie-Ja w reżyserii Igi Gańczarczyk, który zdobył główną nagrodę w KONKURSIE OFF podczas 32. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Regu­lar­nie współ­pra­cuje z teatrami dra­ma­tycz­nymi w Pol­sce i za gra­nicą, two­rząc cho­re­ogra­fie do spek­takli dra­ma­tycz­nych (m.in. Igi Gań­czar­czyk, Ewe­liny Mar­ci­niak, Jana Klaty, Mai Kle­czew­skiej, Radka Rych­cika, Bog­dana Hus­sa­kow­skiego, Anny Smo­lar, Anny Augu­sty­no­wicz, Pawła Łysaka). Realizuje wła­sne pro­jekty taneczne (Testa­ment Opty­mi­sty, Teatr Łaź­nia Nowa), filmy (There), jak rów­nież spek­takle dra­ma­tyczne (BANG BANG, Teatr im. Ste­fana Jara­cza w Łodzi). Zagrała w Katatonii w reżyserii Jacka Nagłowskiego (Grand Prix w konkursie kina niezależnego na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni). Do jej ostatnich prac należą: Leni. Epizody niepamięci w reżyserii Eweliny Marciniak (Teatr Śląski  w Katowicach, 2016), Zbrodnia i kara w reżyserii Jana Klaty (Bochum Schau­spiel­haus, 2016), Popołudnie Fauna w reżyserii i choreografii artystki (Teatr Rozrywki w Chorzowie, 2017), Obóz Katarakta w reżyserii i choreografii artystki (Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie, 2017).

Jest laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa. W 2015 roku nomi­no­wana do „Pasz­portu Poli­tyki” w kate­go­rii „Teatr”.

Styl Dominiki Knapik charakteryzuje się poczuciem humoru oraz swobodnym korzystaniem z różnych dziedzin sztuki. Jego materią są codzienne gesty poddane silnej formalizacji.

http://harakirifarmers.com

http://minus20collective.com/

http://www.sztruks.org/

Fot. Kuba Dąbrowski
Harakiri Farmers, Moskwa. Fot. Jakub Wittchen.
Harakiri Farmers, Moskwa. Fot. Jakub Wittchen.
Harakiri Farmers, Moskwa. Fot. Jakub Wittchen.
Dominika Knapik, Jak wam się podobam, fot. Jakub Wittchen
Dominika Knapik, Jak wam się podobam, fot. Jakub Wittchen

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close