Ludzie tańca

Zdjęcie: Ewa Głowacka

Wersja do druku

Udostępnij

Odetta-Odylia, krucha Giselle, Sylfida, majestatyczna Wróżka Bzu i Królowa Śniegu, ognista Carmen – to tylko niektóre ze wspaniałych kreacji Ewy Głowackiej. Jej nienaganna technika, czar, elegancja i uroda już wystarczyłyby, aby rzucić publiczność na kolana. Ale Ewa Głowacka ma jeszcze to nieuchwytne coś, coś, co pozwala jej nadać każdej tańczonej postaci prawdziwą osobowość. Zadebiutowała na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie w roli tytułowej Julii i Romea Bernadetty Matuszczak w inscenizacji Adama Hanuszkiewicza. Po otrzymaniu dyplomu Państwowej Szkoły Baletowej w Warszawie w 1972 roku otrzymała angaż w Teatrze Wielkim. W roku 1974 została solistką i po raz pierwszy zatańczyła patię Odetty-Odylii w Jeziorze łabędzim. Od 1977 roku była pierwszą solistką Teatru Wielkiego. W 1978 roku odbyła studia w American Ballet Theatre i School of American Ballet.

Oprócz wymienionych na początku ról do najświetniejszych kreacji Ewy Głowackiej należą: Dulcynea, Cyganka i Carmencita w Don Kichocie, Anna w Stanisławie i Annie Oświęcimach, Umierający łabędź, Sylfida w Balu kadetów, Pani T. w Grach, Delfina Potocka w Muzach Chopina. Laureatka Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku (1979), III Światowego Konkursu Baletowego w Osace (1980), Nagrody Młodych im. Wyspiańskiego I stopnia (1985) i Nagrody Ministra Kultury i Sztuki. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i Medalem Niżyńskiego. Obecnie pracuje jako pedagog tańca klasycznego (repertuar i interpretacja) oraz konsultant z zakresu repertuaru klasycznego w szkołach i teatrach muzycznych oraz podczas festiwali i warsztatów tanecznych. Juror konkursów baletowych, propagatorka tańca klasycznego.

Na zdjęciu – w roli Giselle.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close