Ludzie tańca

Zdjęcie: Ilona Trybuła

Portret SIC! 2010. Fot. Marta Ankiersztejn.

Wersja do druku

Udostępnij

Ilona Trybuła − tancerka, improwizatorka, choreograf, pedagog i animator kultury. Absolwentka Gdańskiej Szkoły Baletowej i Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 15 lat działa w stolicy jako twórca niezależny w obszarze tańca współczesnego. Swoją drogę zawodową na polu tańca rozpoczęła od współpracy z Januszem Józefowiczem przy okazji musicalu Metro, była również pedagogiem prowadzonego przy Teatrze Buffo studium tańca. Specjalizuje się w tańcu improwizowanym, promując i popularyzując ten nurt współczesnego tańca. Od 10 lat uczy metod improwizacji taniec i prowadzi zajęcia poświęcone świadomości ciała szkole aktorskiej Haliny i Jana Machulskich wg autorskiego programu – wielu z jej uczniów zajmuje się obecnie tańcem lub aktorstwem. Prowadzi również Laboratorium improwizacji – cykliczne warsztaty tańca improwizowanego z wybitnymi pedagogami z Polski − m.in. Dziemidok, Marysia Stokłosa i sama Trybuła− i ze świata w założonym przez nią Studio Ciało w Centrum Łowicka.

Od 2007 jest twórcą i dyrektor artystyczną Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Tańca SIC!, w ramach którego można zobaczyć najwybitniejszych improwizatorów z całego świata i wziąć udział w warsztatach przez nich prowadzonych, a także w wykładach i rozmowach z gośćmi. Ostatnia edycja festiwalu miała charakter fuzji z Festiwalem Muzyki improwizowanej Ad Libitum, co przyniosło interesujący dialog i dopełnianie się obu dziedzin sztuki. Pomysł ma być kontynuowany w przyszłości.

Zrealizowała wiele autorskich spektakli, powstałych w oparciu o improwizację i improwizowanych w trakcie pokazów m.in. Krótka historia na instrumenty i głos kobiecy (1995), Now (1996), To co Jest (1999), Na Nowo (1999, nagroda na Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu), To Tu (2000), Lśnienie (2001), So Fresh (2005) i Statio (2008). Najnowszy spektakl Trybuły, dd.mm.rrrr. przygotowany wspólnie z DJ’em Lenarem, miał premierę podczas 17. Międzynarodowych Spotkań Sztuki Akcji „Rozdroże” 2010 w Warszawie.

W 2007 roku artystka założyła Kolektyw Melba − pierwszy w Polsce profesjonalnym zespole tancerzy i muzyków improwizujących. W skład grupy poza Trybułą wchodzą: Marysia Stokłosa, Rafał Dziemidok i Dominik Strycharski. Melba zaprasza również do współpracy innych twórców, m.in. Jacka Owczarka i Raphaela Rogozińskiego. Do tej pory zespół występował podczas festiwalu SIC! oraz Inwazji Sztuki Niezależnej Re:Wizje w Warszawie oraz w ramach imprez towarzyszących Polskiej Platformy Tańca w Poznaniu 2010.

Współpracowała z a artystką sztuk wizualnych Anną Baumgart, Jackiem owczarkiem i Marcinem Dymitrem przy projekcie Chantier, zakładającym interdyscyplinarną pracę o formule work in progress (festiwal Temps D’image). Spektakl pokazywany był w Rzymie na festiwalu Roma – Europa.

W roku 2010 otrzymała medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia w edukacji wychowaniu oraz została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego..

dd.mm.rr. Fot. Marta Ankiersztejn.
dd.mm.rr. Fot. Marta Ankiersztejn.
Portret SIC! 2010. Fot. Marta Ankiersztejn.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close