Ludzie tańca

Ksenia Naumets

  • tancerka
Zdjęcie: Ksenia Naumets

Fot. W. Piątek.

Wersja do druku

Udostępnij

Ksenia Naumets – z Operą na Zamku w Szczecinie związana od roku 2006, obecnie solistka zespołu baletowego. Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Kijowie na Ukrainie oraz Wydziału Pedagogiki na kierunku kultura i sztuki Państwowego Uniwersytetu w Hersonie. Jeszcze jako uczennica brała udział w spektaklach baletowych: Śpiąca Królewna, Gioconda, Chopiniana, Paquita.

W 2006 roku debiutowała w szczecińskiej Operze na Zamku w partii Kopciuszka w balecie Kopciuszek (muz. Sergiej Prokofiew, chor. Wiktor Litwinow). Trzy lata później rolą Lisy w Córce źle strzeżonej (chor. Natalia Fedorowa) awansowała do rangi solistki baletu.

Pracując w Operze na Zamku, zatańczyła główne role w wielu spektaklach baletowych, występując jako: tytułowa bohaterka w Kopciuszku, Klara w Dziadku do orzechów (muz. Piotr Czajkowski, chor. Karol Urbański), Chłopiec w Magii Czarów (chor. Franz Huyer), wspomniana Lisa w Córce źle strzeżonej, Pani Słowikowa w spektaklu Bajki ci opowiem… (muz. Witold Lutosławski, chor. Anna Hop), Ewa Pobratyńska w Dziejach grzechu (chor. Karol Urbański), Kot w Alicji w Krainie Czarów (muz. Przemysław Zych, chor. Jacek Tyski), Elsbeth Tschudi w Polowaniu na czarownice (chor. Cathy Marson). Wystąpiła także w innych spektaklach baletowych (m.in. w Odcieniach namiętności w części zatytułowanej Czarodziejska miłość Manuela de Falli), operowych i operetkowych. Z zespołem Opery na Zamku odbyła kilka tournée po krajach Europy. Brała udział w galach baletowych w Bytomiu i Schwedt, reprezentując szczecińską Operę na Zamku.

W roku 2006 zajęła II miejsce w VI Międzynarodowym Konkursie Narodowych Tańców Świata w Kijowie. W 2015 była nominowana do nagrody Bursztynowy Pierścień dla najlepszej aktorki roku za rolę Ewy Pobratyńskiej w Dziejach grzechu (chor. Karol Urbański ). Za rolę Klary w Dziadku do orzechów (chor. Karol Urbański) otrzymała wyróżnienie w XI Edycji Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w 2017 roku w kategorii najlepsza tancerka klasyczna. W tym samym roku została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Fot. W. Piątek.
Na zdjęciu: Paweł Wdówka, Kseniia Naumets-Snarska (po prawej). Fot. z archiwum Opery na Zamku.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close