Ludzie tańca

Marta Wołowiec

  • tancerka
  • choreografka
  • pedagożka
Zdjęcie: Marta Wołowiec

Fot. Klaudyna Schubert

Wersja do druku

Udostępnij

Marta Wołowiec (1991) tancerka, choreografka, pedagożka tańca, menedżerka kultury. Ukończyła kulturoznawstwo i zarządzanie kulturą i mediami na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz dwuletni Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny z dziedziny tańca współczesnego, organizowany przez Narodowe Centrum Kultury. Pochodzi spod Wrocławia, mieszka w Krakowie. Jest kierowniczką Krakowskiego Centrum Choreograficznego w Nowohuckim Centrum Kultury.

Pierwsze kroki w teatrze tańca stawiała pod okiem Jacka Gębury i Anny Krych w Studium Tańca Współczesnego MTT (obecnie Wrocławska Pracownia Tańca) przy Teatrze Muzycznym Capitol. Następnie współpracowała z Krakowskim Teatrem Tańca. W ramach pracy w zespole występowała w spektaklach Eryka Makohona: Poliamoria, Takarazuka camp, Net, Ruch Gallery, oraz Aleksandra Kopańskiego: In between. Jako tancerka KTT w 2014 roku wzięła udział w polsko-norweskim projekcie z choreografem Olem Martinem Melandem (Carte Blanche) w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy Materia Prima. Spektakl został zaprezentowany w Polsce i w Norwegii. Przez wiele lat związana była również z grupą tańca współczesnego a g i t a t u s, a jej choreografie dla zespołu były wielokrotnie nagradzane na festiwalach tanecznych w Polsce. Uczestniczka mistrzowskich warsztatów tańca w Polsce, Izraelu, Belgii i Austrii, m.in. Gaga Intensive wraz z repertuarem Batsheva Dance Company, ImPulsTanz w Wiedniu repertuar grup Rosas i Ultima Vez w Brukseli.

Obecnie programuje działalność Krakowskiego Centrum Choreograficznego, które współtworzy od początku powstania w 2014 roku, a od końca 2018 pełni funkcję jego kierowniczki. W ramach pracy w KCC produkuje własne spektakle, uczy tańca współczesnego oraz realizuje  następujące wydarzenia: Festiwal Tańca Współczesnego SPACER, BalletOFFFestival, konkurs choreograficzny 321TANIEC!, KCC Dance Intensive, Polska Sieć Tańca czy Krakowski Festiwal Tańca.

W latach 2015-2019 wraz z Agatą Moląg i Moniką Węgrzynowicz współtworzyła kolektyw taneczny Grupa Wokół Centrum. Występowała w spektaklach: Makia, Płaczki, Dobre wychowanie oraz 38°C w choreografii Agaty Moląg. Pod szyldem grupy współtworzyła także projekt multimedialny spectral layers of movement we współpracy z artystą dźwiękowym, Marcinem Janusem, oraz artystą multimedialnym, Grzegorzem Kaliszukiem. Spektakl ten rozpoczął cykl pracy kolektywnej nad produkcjami łączącymi ruch, multimedia i muzykę na żywo: kolejne wspólne produkcje to Kobiety Wyspiańskiego oraz Naturgemälde. Spektakl Naturgemälde w 2020 roku został wyróżniony przez Radę Miasta Krakowa nagrodą specjalną w 9. edycji Konkursu o Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego.

Marta Wołowiec jest również autorką i  performerką dwóch spektakli solowych: Hold on stworzonego we współpracy z Marcinem Janusem (premiera w maju 2018) oraz Tens, do którego muzykę na żywo tworzy Wojciech Kiwer (premiera we wrześniu 2020).

Spektakl Tens miał również swoją premierę w wersji filmowej autorem filmu, zrealizowanego metodą mastershot (jednym kilkudziesięciominutowym ujęciem, bez cięć montażowych), jest Aleksander Hordziej.  Film powstał w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura w sieci. W swoich autorskich pracach choreograficznych artystka eksploruje temat energii i ruchu progresywno-transowego. Ważny jest dla niej naturalny przepływ, logika w ruchu, a także zaangażowanie widza poprzez wzajemne pobudzanie uważności ciała i umysłu.

Jako tancerka występuje również w spektaklu Iwony Olszowskiej i Ferenca Fehéra Trans_Miss(i)on, zrealizowanym przez Grupę Wokół Centrum we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2018.

W latach 2018-2020 producentka spektaklu it will come later oraz międzynarodowego projektu International Contemporary Dance Collective (iCoDaCo), stworzonego we współpracy z producentami z Hongkongu, Walii, Szwecji i Węgier, który otrzymał dofinansowanie z programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa.

Jako pedagożka prowadzi regularne lekcje tańca współczesnego w Krakowie, a także warsztaty w Polsce i za granicą. Na co dzień uczy w Pracowni w Krakowskim Centrum Choreograficznym.

Od listopada 2020 prowadzi w KCC grupę twórczą pod nazwą Laboratorium Ciała, w ramach której rozwija własne narzędzia ruchowe, konstruując je i testując w ścisłym dialogu z uczestniczkami Laboratorium.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close