Ludzie tańca

Paweł Wdówka

  • tancerz
Zdjęcie: Paweł Wdówka

Fot. W. Piątek.

Wersja do druku

Udostępnij

Paweł Wdówka – solista zespołu baletowego Opery na Zamku w Szczecinie. W 2010 roku ukończył Ogólnokształcąca Szkołę Baletową w Gdańsku (obecnie: im. Janiny Jarzynówny-Sobczak).

Pracując w Operze na Zamku, zatańczył takie role pierwszoplanowe, jak Clin w Córce źle strzeżonej (chor. Natalia Fedorowa), Książę oraz Drosselmeyer w Dziadku do orzechów (muz. Piotr Czajkowski, chor. Karol Urbański), Książę w Kopciuszku (muz. Sergiej Prokofiew, chor. Wiktor Litwinow), Don José w Suicie Carmen w ramach wieczoru baletowego Odcienie namiętności (muz. Rodion Szczedrin, chor. Jacek Tyski), Kapelusznik w Alicji w Krainie Czarów (muz. Przemysław Zych, chor. Jacek Tyski), Doktor Johann Tschudi w Polowaniu na czarownice (chor. Cathy Marson), Detlef w Dzieciach z dworca ZOO (chor. Robert Glumbek). Wystąpił także w balecie Dzieje grzechu (muz. Łukasz Niepołomski, chor. Karol Urbański) oraz w spektaklach operowych i operetkowych Opery na Zamku.

Za swoją pracę artystyczną został uhonorowany następującymi nagrodami: w roku 2013 otrzymał Bursztynowy Pierścień jako najlepszy aktor sezonu za rolę Don José w spektaklu w Suicie Carmen w ramach wieczoru baletowego Odcienie namiętności, w 2017 – wyróżniony został podczas XI edycji Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury jako najlepszy tancerz współczesny, w 2018 – nominowany do Bursztynowego Pierścienia jako najlepszy aktor za rolę Detlefa w Dzieciach z dworca ZOO. W 2017 roku w uznaniu zasług dla rozwoju regionu został odznaczony srebrną Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego.

Fot. W. Piątek.
Na zdjęciu: Paweł Wdówka, Kseniia Naumets-Snarska. Fot. z archiwum Opery na Zamku.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close