Ludzie tańca

Zdjęcie: Renata Smukała

Wersja do druku

Udostępnij

Renata Smukała – tancerka, pedagog, asystentka choreografów, baletmistrzyni Polskiego Baletu Narodowego. Ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Warszawie. W 1966 roku związała się z baletem Teatru Wielkiego, gdzie w 1970 roku została solistką, a w latach 1975-88 była pierwszą solistką. W latach 1972-1977 współpracowała równocześnie z warszawską Grupą Baletową Jeunesses Musicales, z którą odbyła cztery kolejne tournée po Francji. W 1973 roku zdobyła I nagrodę w kategorii tancerzy na I Ogólnopolskim Konkursie Choreograficznym w Łodzi. W 1977 roku uczestniczyła w kursie modern dance prowadzonym w Warszawie przez Yuriko z nowojorskiego zespołu Marthy Graham. W 1983 roku tańczyła gościnnie Odettę-Odylię w Jeziorze łabędzim w choreografii Nicholasa Beriozoffa z grupą Ballet Classique de Paris podczas tournée tego zespołu po Europie. Została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (1979) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1986). W 1988 roku zakończyła karierę pierwszej solistki i zajęła się pracą baletmistrzowską w zespole baletowym Teatru Wielkiego. Do połowy 2006 roku była asystentką choreografów, prowadziła próby repertuaru baletowego i przygotowywała solistów baletu warszawskiego do nowych ról. Po dwóch latach przerwy powróciła do tych obowiązków w 2008 roku, a od 29 kwietnia 2009 roku jest baletmistrzynią Polskiego Baletu Narodowego.

Najważniejsze partie: Lise w Córce źle strzeżonej, Giselle, Sylfida, M-lle Grisi i Odetta-Odylia w trzech inscenizacjach Jeziora łabędziego, Aurora w Śpiącej Królewnie, Franceska da Rimini, Aegina w Spartakusie, Dziewczyna w Cudownym Mandarynie, Panna Julia w balecie Birgit Cullberg, Carmen, solistka w Serenadzie, La Sylphide Bournonville’a, partia solowa w Twilight Hansa van Manena, role solowe w baletach: Michaiła Fokina, Serge’a Lifara, George’a Balanchine’a, Fredericka Ashtona, Birgit Cullberg, Aleksieja Cziczinadze, Josepha Lazziniego, Ericha Waltera i Johna Butlera, Johna Neumeiera, Alberto Méndeza, Hansa van Manena, Witolda Grucy, Marty Bochenek, Jerzego Makarowskiego, Jerzego Graczyka i Zofii Rudnickiej

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close