Ludzie tańca

Zdjęcie: Sebastian Solecki

Fot. Justyna Mielniczuk.

Wersja do druku

Udostępnij

Sebastian Solecki – solista Polskiego Baletu Narodowego. Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. W 1997 roku zdobył III Nagrodę w kategorii seniorów X Ogólnopolskiego Konkursu Tańca w Gdańsku. Był stypendystą Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci i dwukrotnie stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 1998 roku otrzymał 1998 Nagrodę im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Po ukończeniu szkoły w 1998 roku został zaangażowany do baletu teatru Wielkiego w Poznaniu, początkowo jako koryfej, od 2000 roku jako solista, a w 2006 roku – pierwszy solista. W 2007 roku przeniósł się do Warszawy do zespołu baletowego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej na stanowisko solisty.

 

W Poznaniu tańczył w całym repertuarze klasycznym jako czołowy solista: w Jeziorze łabędzim, Dziadku do orzechów, Don Kichocie, Greku Zorbie i innych spektaklach.

 

W Warszawie  wykonuje wiele czołowych partii w całym repertuarze: Benno (Pas de trois) w Jeziorze łabędzim, Rycerzyk w Dziadku do orzechów, Gorwenal w Tristanie, Lewin w Annie Kareninie, Człowiek, który mówi „tak” w Kurcie Weillu,  Wie lange noch? (duet męski) w Kurcie Weillu, Książę Charmant w Śpiącej królewnie, Mistrz Tańca i Przyjaciel Księcia w Kopciuszku, On 3 w Personie i Serafin klasyczny w Sześciu skrzydłach aniołów. Tańczy także partie solowe w choreografiach: When You End and I Begin… Bondary, Donna Tyskiego, The Garden’s Gates Bondary, W poszukiwaniu kolorów Tyskiego, The Greek Wubbe, Popołudnie Fauna Tyskiego, I przejdą deszcze… Pastora.

 

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close