Ludzie tańca

Zdjęcie: Sławomir Woźniak

Sławomir Woźniak z Łukaszem Gruzielem

Wersja do druku

Udostępnij

Wybitny tancerz polski, choreograf i pedagog. Urodził się 2 listopada 1967 roku. Uczęszczał do poznańskiej szkoły baletowej. Zadebiutował w 1986 roku jako Książę w Kopciuszku w choreografii Teresy Kujawy na scenie Opery Wrocławskiej. Na tej scenie występował jako solista w latach 1986 – 88. Od 1988 r. był solistą, a od 1989 r. – pierwszym tancerzem Teatru Wielkiego w Łodzi. Tu także jego pierwszą premierową rola był Książę w Kopciuszku w inscenizacji Iriny Fokiny, co zaowocowało zaproszeniem tancerza do USA do występów w partii księcia w Dziadku do orzechów. W Łodzi kreował czołowe partie w repertuarze klasycznym oraz współczesnym. Na tamtejszej scenie wystąpił w roli Johna w Greku Zorbie, która to rola przyniosła mu uznanie na polskich scenach baletowych (Łódź, Warszawa, Poznań), a w 1992 r. nominację magazynu Danse do tytułu „Rewelacja Roku 1992”.

Od 1991 r. związał się na stałe, najpierw jako pierwszy solista, a od 2000 r. jako pierwszy tancerz z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. W stolicy był niekwestionowanym gwiazdorem kreującym niemal wszystkie główne partie męskie w spektaklach klasycznych i współczesnych. W roku 2000 ukończył Akademię Muzyczną, kierunek Pedagogika Baletu. Od wielu lat pracuje także z młodzieżą amerykańską w ramach cyklu letnich obozów.

Laureat III Międzynarodowego Konkursu Baletowego w Nowym Jorku (1990), Medalu im. Leona Wójcikowskiego (1991) i Nagrody Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego w dziedzinie tańca (1991). W 1993 r. zdobył Brązowy Medal na I Światowym Konkursie Baletowym w Nagoi. W 1998 r. zadebiutował jako choreograf baletem Tylko miłość do muzyki Albinoniego. W 2001 r. współpracował z Emilem Wesołowskim przy realizacji spektaklu teatralno-baletowego Święta wiosna. W 2005 roku stworzył choreografię Komix-Komedia w ramach wieczoru baletowego Taniec według mężczyzn (wszystkie na scenie kameralnej Opery Narodowej). Trzy kolejne choreografie zrealizował na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu: Dziadek do orzechów (2005), Paw i dziewczyna (2006), Coppelia (2009). Obecnie dyrektor artystyczny Master Ballet Academy w Phoenix (Arizona, USA).

Najważniejsze partie:

Książę (Kopciuszek), rola tytułowa (Pan Twardowski), Zygfryd i Rotbart (Jezioro łabędzie), Albert (Giselle), Basilio (Don Kichot), Judasz (Próba), Zwiastun Śmierci (Wolfgang Amadeusz), Wacław (Gray), John (Grek Zorba), Orzeł-Wędrowiec (Legenda o Józefie), Książę i Rycerzyk (Dziadek do orzechów), Desire i Błękitny ptak (Śpiąca królewna), Jan (La Gitana), Romeo i Beno (Romeo i Julia), Don Jose (Carmen), solista (Carmina burana), Zwiastun (Dies irae), Mężczyzna (Powracające fale), Poeta (Sylfidy), Salieri (Synowie harmonii), Harnaś (Harnasie), tytułowy bohater w Cudownym mandarynie, Tancerz (Święta wiosna), solista (Tylko miłość…), Colas (Córka źle strzeżona) D’Artagnan i Książę (Trzej muszkieterowie), Guido (La dolce Vita) rola tytułowa w Czajkowski – misterium życia i śmierci, Solor i Złoty Bożek (Bajadera), Balanchine (Musagete), Siergiej (Tylko raz w życiu), Edmund Dantes (Hrabia Monte Christo), Mężczyzna (Komix-komedia).

Sławomir Woźniak
Sławomir Woźniak z Łukaszem Gruzielem

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close