Łódź/XXIII Łódzkie Spotkania Baletowe: Phoenix Ballet „Rising”

Zdjęcie: Łódź/XXIII Łódzkie Spotkania Baletowe: Phoenix Ballet „Rising”

Fot. archiwum zespołu

Wersja do druku

Udostępnij

Amerykańska formacja Phoenix Ballet zaprezentuje premierowy program Rising, składający się z kilku niezależnych choreografii. Only love…, autorstwa Sławomira Woźniaka, to historia miłości, której siła nie zna granic. Do jej opowiedzenia zainspirowały choreografa dramatyzm i piękno Adagio Albinoniego. Z kolei pomysł stworzenia nienarracyjnego baletu Solstice, z wykorzystaniem Sonaty księżycowej Beethovena, narodził się gdy Francisco Gella (tancerz i choreograf pochodzący z Filipin) obserwował parę przyjaciół tańczących na plaży w blasku księżyca. W zamyśle autora, inscenizacja ma przypominać widzom o otaczającym nas pięknie, które jest na wyciągnięcie ręki, choć nie zawsze umiemy je dostrzec i docenić. Inspiracją do The String of Thoughts Alberta Blaise Cattafiego byli muzycy grający na ulicach Nowego Jorku. Głównym wątkiem programu są losy dwojga nieznajomych, spotykających się przypadkowo na peronie. Ricky M. Palomino powraca do Polski z ciekawym projektem The Awakening. Nowa choreografia to historia Matki Ziemi zagrożonej katastrofą ekologiczną i zmuszonej zmierzyć się ze swoim największymi obawami.

muzyka: Tomaso Albinoni, Jan Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Matt Cady, Ludovico Einaudi, Zoe Keating, Meredith Monk, Max Richter, Wendy Sutter, The Piano Guys

choreografia: Sławomir Woźniak, Francisco Gella, Albert Blaise Cattafi, Ricky M. Palomino

Phoenix Ballet został utworzony z organizacji pożytku publicznego Ballet & Friends (powołanej do życia w 1982 roku) zajmującej się edukacją baletową dzieci i młodzieży. Instytucja ta została przekształcona w profesjonalny zespół i rozpoczęła nowy etap swojej działalności, za cel stawiając sobie propagowanie sztuki baletowej poprzez produkcję spektakli na najwyższym poziomie artystycznym. Phoenix Ballet zrzesza młodych, uzdolnionych tancerzy. Funkcję dyrektora artystycznego pełni – znany łódzkiej publiczności – Sławomir Woźniak (były tancerz Teatru Wielkiego w Łodzi i Teatru Wielkiego Opery Narodowej). Pierwsza oficjalna premiera Phoenix Ballet (Bal kadetów) miała miejsce w maju 2014 roku. Zespół zdobył uznanie i stał się ważną częścią życia kulturalnego stanu Arizona. W październiku 2014 roku Phoenix Ballet zainaugurował Międzynarodowy Konkurs Baletu i Choreografii w Pekinie. Kolejnym dowodem uznania poziomu artystycznego zespołu było nawiązanie stałej współpracy z Arizona Opera. Pomimo krótkiego stażu artystycznego, Phoenix Ballet ma już w repertuarze takie tytuły, jak Carmen, Piotruś i wilk, Dziadek do Orzechów, czy Symphonie.

Bilety on-line

Kasy biletowe:
od poniedziałku do soboty: 12.00 – 19.00
niedziele i święta (w dniu przedstawienia): 15.00 – 19.00
tel. 42 633 77 77

Biuro obsługi widzów:
od poniedziałku do piątku: 8.00 – 16.00
telefon: 42 633 31 86
telefon/fax: 42 639 87 49
widz@teatr-wielki.lodz.pl

Program XXIII Łódzkich Spotkań Baletowych

Więcej

MKiDN dofinansowanie (miniaturka)    Łódzkie instytucje kultury (miniaturka)

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close