Ludzie tańca

Zdjęcie: Teresa Memches

Wersja do druku

Udostępnij

Teresa Memches – pedagog tańca klasycznego i baletmistrzyni. Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Ukończyła również wydział baletmistrzowski Konserwatorium w Leningradzie, m.in. u Fiodora Łopuchowa, Natalii Kamkowej i Piotra Usiewa. Uczęszczała także do leningradzkiej Akademii Tańca im. Agryppiny Waganowej, gdzie pod kierunkiem Wiery Kostrowickiej ukończyła dwuletni kurs metodyki nauczania tańca klasycznego. Odbyła roczny staż w leningradzkim Konserwatorium studiując metodykę przekazywania choreografii Petipy, Iwanowa, Gorskiego i Fokina. Pracowała w polskich szkołach baletowych i polskich zespołach baletowych. Od 1970 do 1974 roku była pedagogiem tańca i repertuaru klasycznego w warszawskiej szkole baletowej, a latach 1974-1979 – w poznańskiej szkole baletowej. W 1979 roku wróciła do Warszawy i pracuje w Szkole Baletowej im. Turczynowicza. W latach 1970-1974 prowadziła lekcje klasyczne z zespołem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Karolinie pod Warszawą. Od 1974 do 1979 roku pracowała z Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu. w latach 1979-2000 pełniła obowiązki pedagoga i baletmistrza w zespole Teatru Wielkiego. Prowadziła gościnnie lekcje baletowe w Deutsche Oper w Berlinie i w Narodowym Balecie Meksyku oraz letnie staże baletowe w Palucca Schule w Dreźnie.

Od 2009 roku prowadzi lekcje baletowe w Teatrze Wielkim jako pedagog gościnny PBN. Otrzymała odznaczenia państwowe: Srebrny Krzyż Zasługi (1988) i Złoty Krzyż Zasługi (1999) oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2009).

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close