Ludzie tańca

Walery Mazepczyk

  • tancerz
  • pedagog
Zdjęcie: Walery Mazepczyk

Walery Mazepczyk, fot. Paweł Rosłon, archiwum Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie

Wersja do druku

Udostępnij

Walery Mazepczyk – tancerz, baletmistrz Polskiego Baletu Narodowego. Urodził się we Władykaukazie (Osetia Północna). Ukończył Państwową Szkołę Baletową w Sankt Petersburgu i otrzymał stanowisko solisty Teatru Opery i Baletu w Swierdłowsku (obecnym Jekatierinburgu). W 1987 roku otrzymał angaż do Teatru Opery i Baletu w Tbilisi, gdzie poszerzył swój repertuar. W 1991 roku przyjechał do Polski. Początkowo tańczył na scenie  Teatru Muzycznego w Szczecinie.

W 1993 roku został przyjęty do zespołu baletowego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie jako solista. Od 1996 do 2009 roku był pierwszym solistą baletu warszawskiego. Na scenie warszawskiej tańczył m.in. takie role, jak: Książę Désiré, Błękitny Ptak i Carabosse w Śpiącej królewnie, Pas de deux w Giselle, Pas de trois i Rotbart w Jeziorze łabędzim, Parembo w La Gitanie, Książę i Drosselmeyer w Dziadku do orzechów, Benvolio i Tybalt w Romeo i Julii, Colas i Wdowa Simone w Córce źle strzeżonej Ashtona, solista w Trzeciej symfonii Pastora i Święcie wiosny Wesołowskiego, solista w Rossinianach i Carmina burana Fodora, Portos w Trzech muszkieterach Prokovsky’ego, partia tytułowa w Greku Zorbie Massine’a, Cygan w Carmen Eka, Ojciec Panny Młodej w Svadebce Kyliána, Harnaś i Ojciec w Harnasiach Wesołowskiego i Karenin w Annie Kareninie Ratmansky’ego.  Po zakończeniu kariery tancerza, od 1 września 2009 roku pracuje jako baletmistrz i asystent choreografów Polskiego Baletu Narodowego.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close