Ludzie tańca

Zdjęcie: Zbigniew Strzałkowski

Zbigniew Strzałkowski jako Zygfryd w Jeziorze łabędzim

Wersja do druku

Udostępnij

Tancerz, choreograf, pedagog. Urodził się 12 maja 1929 r. w Radomiu, zmarł 24 grudnia 1993 r. w Warszawie. Wychowanek szkoły baletowej Jasiewicz-Stadnickiej w Radomiu, swoje umiejętności doskonalił m.in. jako słuchacz wydziału choreograficznego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (dział baletmistrzowski,1956-1959), stypendysta w Moskwie (taniec klasyczny, 1958), słuchacz kursu metodycznego w Warszawie (1963-1965), uczestnik stażu w Londynie (taniec współczesny i jazzowy, 1972). Zadebiutował w 1949 r. w Teatrze Nowym w Warszawie w Zemście nietoperza Straussa. Powołany do wojska w latach 1950-1952 tańczył w balecie Zespołu Pieśni i Tańca Wojska Polskiego, skąd przeszedł do baletu Opery Śląskiej w Bytomiu. W 1954 r. został zaangażowany do baletu Opery w Warszawie, gdzie występował do 1977 r. W tym czasie był jednym z czołowych solistów tej sceny. Jako pedagog i choreograf współpracował ze scenami muzycznymi i dramatycznymi w kraju i za granicą. Opracował m.in. Sztygara Zellera w Operetce w Łodzi (1977) oraz w Teatrze Muzycznym we Wrocławiu (1978), Różę wiatrów Mokrousowa (1977) i Charpillon Hofstettera (1979) w Teatrze Muzycznym w Lublinie, Popiół i diament wg Andrzejewskiego w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu (1984). W latach 1964-1970 uczył w Warszawskiej Szkole Baletowej, współpracował także z Telewizją Polską. po przejściu na emeryturę 31 współpracował z polską sekcją Association to International Folk Dance. Propagował narodowe i ludowe tańce polskie na świecie.


Najważniejsze partie:

Zygfryd (Jezioro łabędzie), Albert (Giselle), Romeo (Romeo i Julia), Maur (Pietruszka), Faun (Popołudnie Fauna), Diabeł i Twardowski (Pan Twardowski), tytułowy Harnaś, Pan Młody (Wesele w Ojcowie), Wacław (Fontanna Bachczysaraju), Daniło (Kamienny kwiat).


Zbigniew Strzałkowski, fot. Edward Hartwig
Zbigniew Strzałkowski jako Zygfryd w Jeziorze łabędzim

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close