Ludzie tańca

Zdjęcie: Zbigniew (Zibi) Bieńkowski

Wersja do druku

Udostępnij

Zbigniew „Zibi” Bieńkowski − muzyk, performer, twórca spektakli wizualnych i multimedialnych, realizator dźwięku. Założyciel śląskich zespołów muzycznych – G’ROY (1986-1989), który w swoim czasie był jedną z ciekawszych propozycji muzycznych w tamtym rejonie oraz URODZINY (2000-2002). Twórca zespołów muzyczno- wizualnych- PROM (1987-1989) oraz U nited W ith A ngels (1988-1989). Od 2000 roku związany z trójmiejską sceną muzyczną jako muzyk i realizator koncertów od strony dźwiękowej.

W swoich solowych koncertach wykorzystuje mieszankę stylów (balansuje pomiędzy free jazzem, post rockiem, a współczesną muzyką improwizowaną i elektro z pogranicza „nowych brzmień”), brzmień gitary oraz elektroniki, szczególną uwagę zwracając na barwę i natężenie dźwięku oraz atmosferę przestrzenną, jaką wywołuje podczas koncertu.

Jako realizator dźwięku współpracował z zespołem Kury − wykorzystując elektronikę współtworzył brzmienie zespołu zarówno na koncertach, jak i podczas realizacji płyty zespołu 100 lat undergroundu.

Wraz z Magdaleną Jędrą był współzałożycielem nieistniejącej już grupy PLASTIYQUE dod, której działania skierowane były na tworzenie w obrębie teatru ruchu, sztuk wizualnych, performance’u oraz eksperymentów muzycznych. Jako PLASTIYQUE dod był współtwórcą spektakli scenicznych (teleTRANSIS, In Praxi, konstrukcja symboliczna, Teoria hałas) oraz przedstawień klubowych, gdzie pełni rolę performera, muzyka oraz tworzy oprawę wizualną przy użyciu cyfrowych technik video.

Od września 2002 do grudnia 2003 roku był związany z Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdńasku,

gdzie wraz z Joanną Charchan organizował i realizował koncerty muzyki eksperymentalnej w ramach projektu in progress.


Od 2005 roku wraz z muzykiem i kompozytorem Grzegorzem Welizarowiczem oraz tancerkami i choreografkami Magdaleną Jędrą i Anną Steller współtworzy trójmiejski kolektyw Good Girl Killer.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close