Fundacja Teatr Nie-Taki

Zdjęcie: Fundacja Teatr Nie-Taki

Fundacja TEATR NIE-TAKI

Wersja do druku

Udostępnij

Fundacja „Teatr Nie-Taki” powstała w czerwcu 2009 roku. Założyli ją absolwenci i studenci ostatnich lat filologii polskiej ze specjalnością teatrologiczną Uniwersytetu Wrocławskiego , wcześniej działający w ramach Studenckiego Koła Teatrologów „Dalej”. Od początku swojej przygody z teatrem grupa zwracała się ku jego mniej znanym rejonom. Prezesem Fundacji jest Katarzyna Knychalska, a wiceprezesami Marta Pulter i Aneta Brodowska.

W założeniach działalności Fundacji jej członkowie piszą tak: „Podróżowaliśmy po miasteczkach i wioskach artystycznych, by odkryć teatr, którego brakowało nam na dużych scenach. Równie ważne jak przedstawienie było dla nas spotkanie – z twórcami na miejscu, z widzami w podróży, ze sobą nawzajem. Poszukiwanie teatrów, które nazywaliśmy „nie-takimi” (jak te modne, opisywane, często z niezrozumiałych dla nas przyczyn wynoszone na piedestał) stało się naszą pasją. Chcieliśmy o nich rozmawiać, pisać, chcieliśmy takie teatry oglądać, promować, pokazywać je ludziom. Okazało się jednak, że na Dolnym Śląsku nie ma instytucji, która integrowałaby środowisko młodych wielbicieli teatru. Stąd pomysł na Fundację”.

Działalność Fundacji przybiera różne formy. Od roku wydaje kwartalnik „Nietak-t”, w którym publikowane są artykuły na temat teatrów „nie-takich” (niszowych, alternatywnych, tańca i fizycznych form ekspresji, wywodzących się z innych tradycji kulturowych). Jednocześnie jego twórcy starają się coraz głośniej mówić, dlaczego nie podobają się im teatry „takie”. Jak mówią, wierzą, „że pismo staje się platformą wymiany myśli dla młodych teatrologów (i nie tylko), którzy do tej pory takiego medium nie mieli, oraz że ukształtuje nowy niezależny i obiektywny głos krytyki teatralnej”.

Fundacja organizuje warsztaty teatralne i krytyczne, programy edukacyjne dla młodzieży, współpracuje przy tworzeniu festiwali (m.in. Wrocławskiego Festiwalu Ruchu CYRKULACJE), seminariów i debat. Jej członkowie w planach mają powołanie we Wrocławiu Centrum Inicjatyw Teatralnych ze sceną, na której tworzyliby młodzi artyści i która ułatwiłaby rozwój projektów fundacyjnych. W przyszłości mają również zamiar stworzyć przy Fundacji mediatekę teatralną i rozszerzyć działalność edukacyjną.

Jak piszą jej założyciele, „Fundacja «Teatr Nie-Taki» jest miejscem, które stworzyliśmy dla siebie, ale i dla wszystkich tych, którzy tak jak my chcą myśleć o teatrze «inaczej». Dlatego jesteśmy otwarci na pomysły i partnerowanie w projektach”.

Z Fundacją współpracują: Marzena Gabryk-Ciszak, Joanna Gdowska, Jacek Jerczyński, Magdalena Joszko (czasopismo Nietak-t), Katarzyna Łuczyńska, Magdalena Młynarczyk (profilaktyka uzależnień w przedstawieniach teatralnych), Agnieszka Feier, Agnieszka Kocińska, Emilia Militowska, Dorota Radwańska Wrocławski Festiwal Ruchu CYRKULACJE).

powiązane

Wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close