Teatr SOMA

Zdjęcie: Teatr SOMA

Teatr Soma, 1023 KJ, chor. Marta Zawadzka. Fot.Michał Kołosowski.

Wersja do druku

Udostępnij

Teatr SOMA powstał w grudniu 2005 roku jako Grupa Tańca Współczesnego Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu. Funkcję instruktora i choreografa zespołu pełni Marta Zawadzka. Początkowo zajęcia miały charakter warsztatowy, a uczestniczyć w nich mogli wszyscy chętni. Stopniowo jednak regularne zajęcia przyczyniły się do stworzenia stałej grupy osób dorosłych (pracujących i studentów), których połączyła chęć pracy z ciałem, i chęć twórczej ekspresji poprzez taniec współczesny.

W czerwcu 2006 roku, podczas Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu (KATAR) Opowiedziane tańcem, grupa pokazała swoją pierwszą choreografię pt. Ciasnota. Była ona jednocześnie swoistym wołaniem o przestrzeń do działania (początkowo zajęcia odbywały się bowiem w małej ciasnej salce). Ciasnota zaprezentowana była również podczas wieczoru tańca w Brodnicy w październiku tego samego roku

Premiera kolejnego spektaklu zespołu, O tożsamość, miała premierę w maju 2007 rok w Teatrze Baj Pomorski. podczas zorganizowanego przez WOAK i grupę wieczoru tańca współczesnego. Odbył się on w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca. Swoje przedstawienie grupa zaprezentowała srównież podczas KATAR-u Opowiedziane tańcem w roku 2007.

Zespół brał także udział w wielu działaniach performatywnych: w marcu 2008 roku w Bydgoszczy − jako „żywa reklama” Festiwalu dla Kobiet PROGRESSteron, w maju tego samego roku na Rynku Nowomiejskim w Toruniu podczas Seminarium z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca (wykłady o tańcu wygłosiły wówczas Anna Królica i Julia Hoczyk.)

W sierpniu 2009 roku tancerki grupy wzięły udział w performance Rochusa Austa Futurystyczna restauracja na krańcu Wszechświata – Ristorante Santo Food Turismo w ramach Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway 09.

Po raz kolejny grupa wystąpiła w ramach KATAR-u ze spektaklem Zapętlenie w choreografii jednej z tancerek, Edyty Płaskonki.

Tancerze zespołu realizują także swoje autorskie projekty (m. in. Od metryczki do metryczki w choreografii Małgorzaty Bąk).

Obecnie Teatr SOMA działa niezależnie, zmienił się również jego skład. Zespół jest na etapie poszukiwań twórczych, kształtowania swojej odrębności i doskonalenia warsztatu. Spektakl 1023 kJ jest pierwszym spektaklem teatru pod zmienioną nazwą (z Grupy Tańca Współczesnego WOAK na Teatr SOMA). Premiera przedstawienia odbyła się 26 lutego 2011 roku podczas VIII edycji Festiwalu „Kalejdoskopw Białymstoku; był również prezentowany podczas Alternatywnych Spotkań Teatralnych KLAMRA w Toruniu (2011).

powiązane

Ludzie

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close