Ludzie tańca

Zdjęcie: Marta Zawadzka

Marta Zawadzka, Introrsum. Fot. Artur Bonusiak.

Wersja do druku

Udostępnij

Marta Zawadzka tancerka, choreograf, pedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu i Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego w dziedzinie tańca współczesnego przy Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu (realizowanego pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Animacji Kultury), które ukończyła z wyróżnieniem.

Swoją aktywność na polu tańca rozpoczęła w Teatrze Tańca AKRO w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu. Następnie zdobywała doświadczenie choreograficzne w Grupie Tańca Współczesnego ZA KULISAMI, z którą stworzyła dwie choreografie − Sacrum (2001) oraz No i co? (2003) − prezentowane m. in. w ramach Ogólnopolskich Konfrontacji Tańca Współczesnego w Koninie i podczas Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie.

Artystka jest laureatką pierwszej nagrody na XII Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu za spektakl Wycinanka (2004), zrealizowany wspólnie z Kamilą Jankowską i Kamilą Jezierską. Przedstawienie nagrodzono za „kreowanie wiarygodnej rzeczywistości scenicznej”. Wycinanka była również prezentowana i wyróżniana na wielu festiwalach w kraju i za granicą (m. in. w Bytomiu, Gdańsku i Bremie). Podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca Współczesnego PolemiQi w Warszawie (2004) spektakl otrzymał cztery „certyfikaty jakości” za: najlepszą inscenizację, osobowość sceniczną, najlepszą dramaturgię przedstawienia oraz nagrodę publiczności.

Od grudnia 2005 roku prowadzi Grupę Tańca Współczesnego – obecnie działającego pod nazwą Teatr SOMA.

Stypendystka Prezydenta Miasta Torunia. Dzięki stypendium twórczemu na I półrocze 2006 roku zrealizowała spektakl solowy Introrsum. W ramach kolejnego stypendium − Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego wraz Teatrem SOMA przygotowała przedstawienie 1023 kJ z (2011, premiera podczas VII edycji festiwalu Kalejdoskop w Białymstoku; spektakl był także prezentowany był podczas Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych KLAMRA 2011).

Artystka zajmuje się również edukacją. Pracuje jako instruktor tańca współczesnego, wykładowca Policealnego Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych przy Teatrze Zaczarowany Świat w Toruniu. Prowadzi także szereg zajęć i warsztatów z tańca współczesnego, plastyki ruchu, świadomości ciała, współpracuje z wieloma placówkami kulturalno-edukacyjnymi.

Regularnie bierze udział w wielu warsztatach tańca współczesnego u pedagogów polskich i zagranicznych, m. in. w coachingach dla profesjonalistów organizowanych przez Stary Browar w Poznaniu w ramach Alternatywnej Akademii Tańca. Uczestniczyła m.in. w warsztatach z Palle Dyrvall’em (2007), Nigelem Charnockiem (2008) i Michaelem Schumacherem (2010).

Strona internetowa artystki:

http://www.zawadzkataniec.art.pl

Marta Zawadzka, fot. ze zbiorów rodzinnych.
Marta Zawadzka w spektaklu Wycinanka, chor. Kamila Jankowska, Kamila Jezierska, Marta Zawadzka. Fot. Iwona i Jarosław Cieślikowscy.
Marta Zawadzka w spektaklu Wycinanka, chor. Kamila Jankowska, Kamila Jezierska, Marta Zawadzka. Fot. Iwona i Jarosław Cieślikowscy.
Marta Zawadzka, Introrsum. Fot. Artur Bonusiak.
Marta Zawadzka, Introrsum. Fot. Artur Bonusiak.
Marta Zawadzka, Introrsum. Fot. Artur Bonusiak.
Marta Zawadzka, Introrsum. Fot. Artur Bonusiak.
Marta Zawadzka, Introrsum. Fot. Artur Bonusiak.

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close