Ad Libitum+SIC! Koncert/performance Ensemble für Experimentelle Musik + performance MAGPIE + Daniel Almgren Recén

Zdjęcie: Ad Libitum+SIC! Koncert/performance Ensemble für Experimentelle Musik + performance MAGPIE + Daniel Almgren Recén

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach połączonych festiwali muzyki improwizowanej i improwizacji tańca  Ad Libitum +SIC! odbędzie się koncert/performance Ensemble für Experimentelle Musik z Monachium)  oraz taneczny performance MAGPIE z udziałem Katie Duck, Melvina Freak, Vincenta Cacalano i Martina Sonderkamp. Akompaniować im będzie na gitarach elektrycznych Alfredo Genovesi. Na zakończenie zatańczy Daniel Almgren Recén z towarzyszeniem Paolo Pandolfo na viola da gamba.

koncert/performance: Ensemble für Experimentelle Musik (Monachium)  Stephan Wunderlich – harfa, głos, Edith Rom – instrument strunowy własnej konstrukcji, głos, Seiji Morimoto – elektronika, głos, Thomas Müller – perkusja, głos

performance: MAGPIE – Katie Duck, Melvin Freak, Vincent Cacalano, Martin Sonderkamp – taniec, Alfredo Genovesi – gitary elektryczne

koncert/performance: Paolo Pandolfo – viola da gamba, Daniel Almgren Recén taniec

O Magpie i artystach:

Magpie, wiodąca europejska grupa improwizatorów, powstała z inicjatywy Katie Duck i osób związanych z SNDO (School for New Dance Development). Była to odpowiedź na potrzebę stworzenia współczesnego w swych kontekstach spektaklu, w którym improwizacja jest podstawowym narzędziem realizowania choreografii na żywo. Grupa zajęła bardzo krytyczne stanowisko wobec  polityki finansowania kultury i produkcji spektakli tańca.

Improwzacja w performansach Magpie nie jest antytezą dla choreografii czy kompozycji. Ukazuje natomiast jak choreografie i kompozycje powstają w praktyce i to zarówno w sytuacji studyjnej jak i w czasie rzeczywistym podczas improwizowanego spektaklu. Bierzesz udział w wydarzeniu, a tym samym w jego sensie i w procesie tworzenia.

 

Katie Duck, choreograf, tancerka, nauczyciel, dyrektor artystyczny grupy Magpie, to prekursorka i mistrzyni tańca improwizowanego wywodząca się z kręgu artystów nowojorskiej awangardy lat 70-tych, związanych z  American Judson Church. Mieszka w Holandii od 1991 prowadząc zajęcia z analizy ruchu, improwizacji, warsztatu oraz techniki na wydziale tańca nowoczesnego w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Amsterdamie. Współpracowała z takimi artystami jak Tristan Honsinger, Michael Moore, Derek Bailey, Han Bennik, Andy Moore (the EX) i wieloma innymi, którzy dzielili z nią pasję łączenia w spektaklach muzyki, tekstu i tańca. Katie zainicjowała wiele projektów tanecznych i muzycznych w Holandii, we Włoszech i Anglii, prowadzi warsztaty dla zawodowych artystów w Europie, Azji, USA.

Katie Duck jest Grekiem Zorbą improwizacji: żywiołowa, odczuwająca każdym zmysłem, niedorzeczna, zniewalająca, znajdująca erotyczną przyjemność każdą częścią ciała. Oglądanie jej tańca jest obserwowaniem myśli  jej ciała.

 

Alfredo Genovesi, dyrektor muzyczny grupy Magpie, jest gitarzystą nurtu free improvisation. Używając całego arsenału procesorów, znalezionych obiektów, samplerów, zewnętrznych źródeł dźwięku i zmiennego stroju gitary, konstruuje wielowarstwowe przestrzenie dźwiękowe. Z łatwością porusza się między różnymi światami dźwiękowymi. Od wiosny 2007 mieszka w Amsterdamie, angażując się w działania tamtejszej sceny muzyki improwizowanej.

 

Vincent Cacalano od 1986 zajmuje się sztuką performatywną. Jego prace są wyrazem zainteresowania takimi pojęciami jak eksperyment, wirtuozeria, współpraca, a także ich społecznym komentarzem. Tworzy i stale współpracuje z artystami sceny tańca współczesnego, aktorami teatru fizycznego oraz performerami nurtu live art. Jako kompozytor i improwizujący performer pracował z takimi artystami jak Steve Paxton, Nancy Stark Smith, Katie Duck, Kirstie Simpson, David Zambrano, Pauline DeGroot, Benoit Lechambre, Julyen Hamilton, Annouk Van Dijk.

 

Martin Sonderkamp jest tancerzem freelancerem, znakomitym improwizatorem, choreografem oraz nauczycielem. Spektakle taneczne tworzy od roku 1993. Są one prezentowane na festiwalach i w akcjach performatywnych w Niemczech, Holandii, Danii, Polsce, Litwie, Hiszpanii, Słowenii, Chorwacji, Jugosławii, Turcji i USA.

Melvin Freank łączy street dance z tańcem nowoczesnym i improwizacją. Współpracując z SNDO (School for New Dance Development) występował i uczył w Chinach (w Pekinie i Szanghaju) oraz w Nowym Jorku. Prowadzi regularne zajęcia w Amsterdamie i jest drogowskazem dla młodych tancerzy interesujących się tworzeniem na krawędzi street dance. Pracuje również w młodzieżowych organizacjach, tworzy choreografie dla raperów i artystów muzyki pop w Amsterdamie i całej Holandii.

Daniel Almgren Recén − szwedzki choreograf, tancerz i performer. Z wykształceniem sportowca zaczął studiować teatr klasyczny zarówno w praktyce i teorii. Zanim zaczął sam tworzyć, występował przez kilka lat jako aktor i tancerz. Daniel skończył School for New Dance Development w Amsterdamie. Obecnie pracuje jako choreograf, tancerz i performer, między innymi z Ivaną Müller, Keren Cytter i Ibrahimem Quraishi. Tworzy spektakle na pograniczu tańca, performance’u i sztuk wizualnych. Interesuje go przede wszystkim potencjał transformacji, jaki jednostka może uwolnić dzięki świadomym decyzjom podejmowanym w relacji i dialogu z otoczeniem. W swoich pracach poszukuje równowagi między refleksją a fizycznością, która pozwala inaczej spojrzeć na ciało i jego miejsce w przestrzeni. Konsekwentnie skupia się na badaniu czasu, koncepcji i konstrukcji – taka konceptualizacja tematu pozwala zaistnieć poezji w ciele.

 

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

CSW - Zamek Ujazdowski w Warszawie, Sala Laboratorium, ul. Jazdów 2

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close