Białystok/Festiwal Kalejdoskop 2013: Anna Piotrowska/Joanna Chitruszko, „PRZY _ _ _ _ _ PRZY” (Work in progress)

Zdjęcie: Białystok/Festiwal Kalejdoskop 2013: Anna Piotrowska/Joanna Chitruszko, „PRZY _ _ _ _ _ PRZY”  (Work in progress)

Fot. Michał Strokowski

Wersja do druku

Udostępnij

Anna Piotrowska i Joanna Chitruszko pokażą podczas festiwalu Kalejdoskop 2013 najnowszy spektakl Przy Przy w fazie warsztatowej (work in progress). W Przy Przy, czyli hedonistycznej uprzykrzonej historii przyjemności Piotrowska przygląda się doktrynie hedonizmu, głoszonej przez greckiego filozofa Arystypa z Cyreny, czyli odkrywaniem przestrzeni pomiędzy przyjemnością a przykrością.

„Przyjemność różni się od przyjemności tylko tym, że jedna od drugiej jest przyjemniejsza

„Przyjemność to stan przelotny, trwa dopóty, dopóki działa bodziec, a szczęście jest sumą tych częściowych przyjemności”.

„Przyjemność jest stanem pozytywnym, więc nie polega tylko na braku cierpienia”.

„Przyjemność i przykrość to rodzaj ruchu, aktywności”.

Jakie tworzą się napięcia w wyniku przebytej drogi od przyjemności do przykrości? Czy są to dwa odległe brzegi tego samego oceanu istnienia? Czy może dwie bliskie sobie kałuże (głębokie jak nasze pragnienia), w które można wdepnąć jednocześnie? Czy może jak śpiewał Freddie Mercury „Pain is so close to pleasure”?

Arystypowskie założenia hedonizmu mówią, że przyjemność to stan chwilowy, trwający przez czas, w jakim działa czynnik sprzyjający przyjemności. Przyjemność i przykrość to swoiste stany, które są rodzajem ruchu dokonującego się w człowieku, świadczą więc o jego aktywności. Jaki jest zakres ruchowy od przyjemności po przykrość? Człowiek porusza się nieustannie pomiędzy przyjemnością a przykrością. Praca jest badaniem tych dwóch stanów, a wręcz tego co się między nimi może wydarzyć.

Koncepcja, reżyseria i choreografia: Anna Piotrowska
Kreacja i wykonanie: Joanna Chitruszko, Anna Piotrowska
Muzyka i światło: Michał Mackiewicz
Szept: Łukasz Pawłowski
Tekst: Łukasz Pawłowski, Anna Piotrowska

pokaz work in progress: Festiwal Kalejdoskop 2013, Białystok
produkcja: eferte_Fundacja Rozwoju Tańca, Klub DGW
przedstawienie sfinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawa Dzielnicy Mokotów

 

ARCHIWUM PREZENTACJI

godz. 19:30

Białystok: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 14

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close