Białystok: Janusz Orlik, Joanna Leśnierowska „Koda (a tribute)”

Zdjęcie: Białystok: Janusz Orlik, Joanna Leśnierowska „Koda (a tribute)”

Janusz Orlik, Joanna Leśnierowska

Zatopiony w muzyce Krzysztofa Komedy spektakl Koda (a tribute) jest zarówno hołdem złożonym wybitnemu artyście i jego muzyce, jak i okazją do refleksji nad wielopoziomową relacją i nieprzerwaną rozmową dwojga poznańskich artystów – Janusza Orlika i Joanny Leśnierowskiej. Powstał jako podsumowanie ich piętnastoletniej współpracy.

Bezpłatne wejściówki są do odebrania w kasie biletowej Opery.

Wersja do druku

Udostępnij

20 grudnia 2004 roku Janusz Orlik zadebiutował w Studio Słodownia +3 w poznańskim Starym Browarze. Jego Exérèse monobloc, stworzony razem z Pią Libicką, był jednocześnie pierwszą w historii premierą w ramach programu Stary Browar Nowy Taniec. Od 2004 roku Janusz nieprzerwanie pracuje w Starym Browarze, a Art Stations Foundation wyprodukowała wszystkie jego spektakle.

Od 2004 roku rozwija się także artystyczna współpraca Janusza Orlika z Joanną Leśnierowską. Oboje naprzemiennie i na różne sposoby wspierają się w swych indywidualnych pracach, nieraz kreowali też wspólne choreografie. Jubileuszowe solo Janusza Orlika Koda (a tribute) będzie tego trwającego dialogu kolejną odsłoną. Premiera 20 grudnia 2019 roku, dokładnie 15 lat po tej pierwszej (Januszowej i Starobrowarowej), wpisuje się zarazem w mijające właśnie obchody 50. rocznicy śmierci wybitnego kompozytora i pianisty Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Spektakl jest jednak nie tyle hołdem złożonym wybitnemu artyście i jego muzyce, co okazją do refleksji nad obchodzącą także jubileusz wielopoziomową relacją dwojga artystów.

Ta rozmowa ma wiele nieoczekiwanych brzmień, zwrotów i barw i – co dla mnie najważniejsze – wciąż jest wyzwaniem. (…) Koda ma znamiona premiery, która powinna zostać zapisana w historii, nie tylko dlatego, że formalnie stanowi ukoronowanie piętnastoletniej, intensywnej pracy duetu Leśnierowska – Orlik. Sama okoliczność premiery zawiera w sobie ambiwalencję – (…) nie pozwala zapomnieć o zbliżającym się finale pewnej epoki. (…) Struktura Kody rozpięta jest więc na osi czasu – jako rodzaj podsumowania w naturalny sposób odnosi się do przeszłości, ale czyni to w celu wypracowania nowego języka, czyli pójścia o krok dalej, w przyszłość.
Anna Królica, Nic dwa razy się nie zdarza – o spektaklu „Koda (a tribute)”, taniecPOLSKA.pl

Spektakl znalazł się w podsumowaniu „Najlepszy, najlepsza, najlepsze 2020” pisma „Teatr” (kategoria  „Najlepszy spektakl taneczny w sezonie 2019/2020”)

choreografia: Janusz Orlik, Joanna Leśnierowska
wykonanie: Janusz Orlik
muzyka: Krzysztof Komeda (Svantetic, Nightime, Daytime Requiem, Litania)
przestrzeń i światło: Joanna Leśnierowska
realizacja technicza: Łukasz Kędzierski
oprawa wizualna: Michał Łuczak
produkcja: Art Stations Foundation

Spektakl sfinansowano ze środków budżetowych Miasta Poznania.

Pokaz odbywa się w ramach projektu „Przestrzenie Sztuki”.

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

premiera •

godz. 20:00

Białystok: Scena Kameralna Opery i Filharmonii Podlaskiej, ul. Odeska 1

inne wydarzenia

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

Teksty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close