W ramach XV jubileuszowej edycji Festiwalu „Kalejdoskop” Podlaskie Stowarzyszenie Tańca zaprasza na prapremierę kompozycja_trzecia rzeczywistość Anny Piotrowskiej i Joanny Chitruszko z akompaniamentem Aleksandry Piotrowskiej.
Kontrast jest konieczny, by istniały rzeczy i powstać mogła trzecia rzeczywistość. (Hans Bellmer)
Poszukiwania do spektaklu kompozycja_trzecia rzeczywistość obejmują temat ciała instalacji, w stanach gęstości i zawieszeń, wydobywając kompozycję wyobrażeń w zmieniających się żywych obrazach. Intrygująca wydaje się postać artysty Hansa Bellmera, ekscentrycznego samotnika z oryginalną fantazją, który zafascynowany był m.in. surrealizmem. Urodzony w Katowicach w 1902 roku niemiecki malarz, rzeźbiarz i grafik, Hans Bellmer, znany jest głównie z serii rzeźbiarskich instalacji Lalka – fascynujących lalkowych kompozycji. Jak mówi sam Bellmer: Myślę, że różne sposoby ekspresji – postawa, ruch, gest, działanie, dźwięk, słowo, wyobraźnia, ustawienie przedmiotów – biorą się z tego samego mechanizmu, i że ich źródło ma podobną strukturę. Podstawowym rodzajem ekspresji, jeśli nie będzie komunikacja, to będzie refleks. Jakiej potrzebie, jakiemu cielesnemu pragnieniu może on odpowiadać? (…). Dziwna hybryda powstaje z połączenia rzeczywistych i nierealnych elementów, rodzi się ona z przyzwoleń i zakazów obydwu tych elementów, z których jeden o tyle zyskuje na rzeczywistości, o ile drugi się jej zrzeka.
koncepcja, reżyseria, choreografia: Anna Piotrowska
kreacja i wykonanie: Joanna Chitruszko, Anna Piotrowska
muzyka na żywo: Aleksandra Piotrowska
Anna Piotrowska – Kkerownik artystyczny zespołu Teatru ROZBARK w Bytomiu. Tancerka, choreografka, reżyserka, nauczycielka tańca współczesnego, fundatorka i Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Tańca eferte, założycielka „mufmi” Teatr Tańca w Warszawie (1995), producentka teatralny. Od 1996 roku stworzyła ponad 100 autorskich choreografii i przedstawień. Pomysłodawczyni i koordynatorka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych programów edukacyjno-kulturalnych. Otrzymała nagrodę Województwa Śląskiego „Złotą Maskę 2016” za całokształt pracy, za reżyserie i choreografie spektakli dla Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK w 2015 roku.
Joanna Chitruszko – pedagog, tancerka, producentka, instruktorka tańca współczesnego. Od 2008 roku związana z Podlaskim Stowarzyszeniem Tańca, które do tej pory zrealizowało wiele projektów z dziedziny kultury. Wiceprezes Fundacji Głos. Dyrektor Festiwalu Kalejdoskop od 2007 roku w Białymstoku. Dyrektor Hip Hop Groove Festiwal 2008 – 2009 roku w Białymstoku i Free Mind Festiwal od 2010 – 2013 roku w Białymstoku. Kurator jednej z odsłon Sceny Tańca Studio 2018 roku w Warszawie. Producentka współpracująca m. in. Z Fundacją Kino Tańca i Fundacją Ciało/Umysł. Od roku 1995 tancerka wielu nagradzanych projektów i spektakli Teatru Tańca Projekt w Białymstoku, w latach 2000 -2003 tancerka Teatru Tańca Alter w Kaliszu. Obecnie współpracuje i tworzy z Anną Piotrowską m in. Kwadrat w szafie i Przy____przy.
***
Pokazom towarzyszą wieczorne rozmowy festiwalowe z artystami, miejsce: Miodosytnia – Kawiarnia Bistro, ul. Sienkiewicza 2, godz. 21.00. WSTĘP WOLNY.
Strona festiwalu: http://festiwal-kalejdoskop.pl
BILETY:
UWAGA! Bilety na spektakl Guilherme’a Botelho „Sideways Rain” w sprzedaży w kasie OiFP oraz przez Internet: http://bit.ly/FK18_sidewaysrain
– Bilety na pozostałe spektakle w sprzedaży w:
– SDK DanceOFFnia, ul. Zwycięstwa 8/1 lok.10
– W miejscach prezentacji na godzinę przed spektaklem
Ulgowy: 15 zł*
Karnet: 6 prezentacji + kubek = 70 zł
Normalny: 20 zł
Karnet: 6 prezentacji + kubek = 100 zł
Sprzedaż po 21 kwietnia 2018 r.
Ulgowy: 20 zł*
Karnet: 6 prezentacji + kubek = 100**
Normalny: 25 zł
Karnet: 6 prezentacji + kubek = 130 zł**
*Bilety ulgowe dla uczniów, studentów, emerytów za okazaniem ważnej legitymacji przed prezentacją spektaklu
** Uwaga! Karnet nie obejmuje spektaklu. Guilherme’a Botelho Sideways Rain. Bilety na ten spektakl dostępne w kasie OiFP oraz internetowo: http://bit.ly/FK18_sidewaysrain