Białystok/XVI Festiwal „Kalejdoskop”: „Skrzynka z narzędziami. Jak pisać o tańcu?” – warsztaty z Anną Królicą

Zdjęcie: Białystok/XVI Festiwal „Kalejdoskop”: „Skrzynka z narzędziami. Jak pisać o tańcu?” – warsztaty z Anną Królicą

fot. Kamilla Buturla, Anna Królica

Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 9-12 maja Podlaskie Stowarzyszenie Tańca zaprasza na warsztaty pisania o tańcu, które poprowadzi Anna Królica. Podczas czterech spotkań uczestnicy otrzymają solidną dawkę wiedzy i inspiracji. Do udziału w zajęciach zaproszeni są zarówno piszący hobbystycznie, jak i zawodowo, a także wszyscy zainteresowani tańcem i kulturą. Warsztaty odbywają się w ramach XVI. Festiwalu „Kalejdoskop”.

O warsztatach:

Od momentu pojawienia się w XX wieku taniec współczesny niezmiennie sprawiał problem widzom i krytykom. Zastanawiano się: jak go zaklasyfikować, określić, nazwać i jak uchwycić w zapisie jego formę, która raczej ucieka od słów, równocześnie paradoksalnie ten niepokorny twór sztuki – taniec – potrzebuje i domaga się opisywania. Podczas czterech spotkań Anna Królica przybliży specyfikę tańca współczesnego w różnych jego przejawach estetycznych, a także jego twórców. Podczas warsztatów poza poznawaniem historii i teorii tańca, uczestnicy będą wspólnie oglądać najbardziej uznane spektakle, komentować je i próbować opisywać, podobnie jak bieżące wydarzenia festiwalowe. Wszyscy zainteresowani są zaproszeni do pracy przy gazetce festiwalowej.

Harmonogram:

1. Czwartek, 9 maja, godz. 17.00

2. Piątek, 10 maja, godz. 16.00

3. Sobota, 11 maja, godz. 10.30

4. Niedziela, 12 maja, godz. 10.30

Czas trwania: 90 min

Wstęp wolny

Prowadząca:

Anna Królica – kuratorka, krytyczka oraz historyczka tańca. Autorka książek: Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu (Tarnów 2011), Pokolenie solo (Kraków 2013). Redaktorka i kuratorka albumu Nienasycone spojrzenie. Fotografia tańca (Tarnów–Warszawa 2017). Do jej najważniejszych projektów kuratorskich należą: Maszyna choreograficzna (2013-2016, Cricoteka), Z perspektywy żaby (2015, CK Zamek) oraz Archiwum ciała (2013, CK Zamek). Pracowała w jury Polskiej Platformy Tańca w 2008, 2012, 2017 oraz była przewodniczącą Rady Programowej ds. Tańca Instytutu Muzyki i Tańca (2011-2013). Prowadziła autorskie zajęcia w Instytucie Kultury Współczesnej i w Katedrze Performatyki UJ. Obecnie prowadzi zajęcia w Instytucie Teatru i Sztuki Mediów UAM w Poznaniu. Współpracowała z „Dwutygodnikiem” „Teatrem”, „Didaskaliami”, „Kontekstami”.

O festiwalu:

„Kalejdoskop” jest międzynarodowym festiwalem tańca współczesnego, odbywającym się w Białymstoku. To największa impreza promująca najciekawsze zjawiska tańca współczesnego w północno-wschodniej Polsce. Zgodnie z nazwą cechuje go zmienność, różnorodność, różnobarwność dziedzin sztuki i form artystycznych. Cztery dni festiwalu to przegląd tanecznych spektakli oraz bogaty program wydarzeń towarzyszących, o interdyscyplinarnym charakterze.

W tegorocznej, XVI. edycji obok warsztatów pisania o tańcu i spektakli teatru tańca, także interaktywna wystawa fotografii, warsztaty tańca współczesnego, performans w przestrzeni miejskiej, interaktywna instalacja, warsztat i wystawa rysunku, taneczne lunche-rozmowy, wywiady, spotkania.

Więcej informacji na stronie: www.festiwal-kalejdoskop.pl oraz na FB

Kalejdoskop 2019_logo (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 17:00

Białystok: Miodosytnia, ul. Sienkiewicza 26

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close