Białystok/XVII Festiwal „Kalejdoskop”: Jacek Łumiński „Polska technika tańca współczesnego” – warsztaty

Zdjęcie: Białystok/XVII Festiwal „Kalejdoskop”: Jacek Łumiński „Polska technika tańca współczesnego” – warsztaty

fot. materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

W ramach 17 edycji Festiwalu Kalejdoskop organizatorzy zapraszają na warsztat taneczny z Jackiem Łumińskim. Łumiński opracował unikalną technikę taneczną, która ewoluowała w ciągu dwudziestu lat badań nad polskim folklorem i tradycjami ludowymi polskich Żydów. Jego twórczość może odzwierciedlać np. specyficzne dla społeczności podhalańskich odczuwanie przestrzeni, związane z tradycyjnym poczuciem wolności i niezależności, rysującym skomplikowane rytmy ich muzyki, oraz siłą techniki śpiewu otwartego gardła.

O warsztatach:

Oferta szkoleniowa Łumińskiego opiera się na eksploracji zasad i rzemiosła różnorodnych cech, które sprawiają, że jego koncepcja ruchu ciała funkcjonuje w teatralnym idiomie. W procesie opanowania ruchu fizycznego w bezpośrednim powiązaniu z procesem myślowym Łumiński stosuje zestaw zasad zawartych w perypetii (z gr. peripéteia, koncepcja teatralna). Perypetia jest punktem wyjścia do obszernych poszukiwań, które ukierunkowują uczestników kursu na budowanie połączeń z zasadami negacji, opozycji, równoważności, myślenia myślą, podwójnej logiki, pominięcia, poszerzenia, fragmentacji i rekonstrukcji, liniowości i symultaniczności.

Cena: 50 zł za 1 warsztat, 80 zł za 2 warsztaty

Zapisy online: https://forms.gle/DvJatfnZ5JurrWDh8

Jacek Łumiński – założyciel, dyrektor i choreograf Śląskiego Teatru Tańca. Ukończył Pedagogikę Tańca na Akademii Muzycznej w Warszawie. Przez sześć lat uczył się gry aktorskiej i teatru w Studium Aktorskim przy Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie. Występował na scenie teatru w spektaklach reżyserowanych m.in. przez: Jakuba Rotbauma, Szymona Szurmieja, Juliusza Bergera, Kazimierza Kutza (Teatr Ateneum w Warszawie). W latach 1984-88 tańczył w Polskim Teatrze Tańca Conrada Drzewieckiego w Poznaniu. Potem podjął pierwsze próby utworzenia zespołu tańca współczesnego w Olsztynie z kontynuacją w Chorzowie (1988-90). W roku 1991 Łumiński założył w Bytomiu Śląski Teatr Tańca, pierwszy zespół tańca współczesnego w Polsce, instytucję, której celem od samego początku był rozwój i promocja sztuki tanecznej w kraju i za granicą. Jako dyrektor naczelny i artystyczny Śląskiego Teatru Tańca opracował programy edukacyjne i społeczne, które już w 1992 roku stały się integralną częścią działalności Teatru. W 2005 we współpracy z sześcioma europejskimi szkołami Tańca, Śląski Teatr Tańca pod kierownictwem Łumińskiego i dzięki wsparciu unijnego programu Leonardo Da Vinci opracował program pierwszej w Polsce szkoły tańca na poziomie akademickim. Program ten stanowił podstawę do utworzenia w 2007 roku Wydziału Teatru Tańca w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, a w 2019 do stworzenia nowego kierunku kształcenia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Szczególne zainteresowanie Jacka Łumińskiego tradycyjną kulturą Żydów polskich oraz polskim folklorem znalazło wyraz m.in. w jego badaniach, licznych pracach, artykułach. Przede wszystkim jednak z ich inspiracji Łumiński stworzył technikę tańca i metodę kompozycyjną, którą później nazwano polską techniką tańca. Za ich pośrednictwem Łumiński zyskał uznanie w kręgach międzynarodowych. Odzwierciedlają to liczne nagrody, granty i stypendia za tworzenie nowego stylu i formy tańca współczesnego.

***

W 2020 roku festiwal podejmie nowy temat przewodni – pokoleniowość. W centrum zainteresowania festiwalu znajdzie się znaczenie pokoleniowej zmiany warty w twórczości najwybitniejszych tancerzy, jej wpływ na pojawiające się nowe sposoby budowania artystycznej wypowiedzi oraz budowanie dialogu pokoleniowego wśród odbiorców. Organizatorzy zechcą zaprezentować widowni najciekawsze spektakle różnych pokoleń twórców, podążając za trendami w tańcu współczesnym i angażując widownię w różnym wieku.

Festiwal organizowany jest przez Podlaskie Stowarzyszenie Tańca. Jego początki związane były z działalnością małej, nieformalnej grupy tancerzy. Przez lata wydarzenie rosło, wzmacniając swoją pozycję na kulturalnej mapie Polski. Dzięki niemu od 17 lat do Białegostoku przyjeżdżają najważniejsi tancerze i twórcy tańca współczesnego, żeby prezentować swoje dzieła, wymieniać się doświadczeniem, nawiązywać nowe kontakty i rozwijać swoje umiejętności.

Organizatorzy festiwalu zapraszają do współpracy wolontariuszy chcących pomóc przy realizacji festiwalu. Więcej informacji na profilu Facebookowym festiwalu: https://www.facebook.com/festiwal.kalejdoskop/

Kalejdoskop 2020 dofinansowano z budżetu Miasta Białegostoku oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Kalejdoskop XVII logo baner (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 09:30

Białystok: SDK DanceOFFnia, ul. Zwycięstwa 8/1 lok. 10; w godz. 9.30-11.00

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close