Białystok/XVII Festiwal „Kalejdoskop”: Lubelski Teatr Tańca „Ostatnie solo K.”

Zdjęcie: Białystok/XVII Festiwal „Kalejdoskop”: Lubelski Teatr Tańca „Ostatnie solo K.”

Fot. Piotr Jaruga

Wersja do druku

Udostępnij

Organizatorzy Festiwalu Kalejdoskop zapraszają na spektakl Ostatnie solo K. Lubelskiego Teatru Tańca w wykonaniu Ryszarda Kalinowskiego.

Opis spektaklu: 

„Chyba minęły już moje najlepsze lata. Gdy istniała szansa na szczęście. Ale nie chciałbym żeby wróciły. Teraz, gdy mam w sobie ten ogień, już nie. Nie, nie chciałbym, żeby wróciły”.

Samuel Beckett Ostatnia taśma

Spektakl jest konstelacją odniesień i nawiązań autora i performera do sztuki Samuela Becketta i postaci Krappa odsłuchującego taśmy nagrywane przez całe życie w każde urodziny, do roli Tadeusza Łomnickiego z drugiej połowy lat 80., wreszcie do swego pierwszego solo w spektaklu Hanny Strzemieckiej z 2000 roku. Po dwóch dekadach od spektaklu DC 5861494 Ryszard Kalinowski wraca do znanych scen, obrazów i wspomnień. Stawia wiele pytań, „odsłuchując” stary spektakl poprzez swoje ciało, dialogując z obrazem na ekranie i tworząc perspektywę kolejnego spotkania z samym sobą w przyszłości, za kolejne 20 lat.

Koncepcja, choreografia, wykonanie: Ryszard Kalinowski

Światło, dźwięk: Grzegorz Polak

Współpraca dramaturgiczna: Grzegorz Kondrasiuk

Partner: Centrum Kultury w Lublinie

czas trwania: 40 min

trailer: https://vimeo.com/user6754331

Ryszard Kalinowski (1971) – tancerz, choreograf, pedagog, kurator projektów tanecznych i interdyscyplinarnych. Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (1994). W czasie studiów był aktorem teatru pantomimy Haliny Studniarz oraz tancerzem Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej pod kierunkiem Hanny Strzemieckiej. Z GTWPL związany do roku 2001, czyli do momentu utworzenia w Centrum Kultury w Lublinie zespołu Lubelskiego Teatru Tańca, którym kieruje od 2006 roku do dziś. Współorganizator Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie (od 2000 roku). Jeden z koordynatorów I i II Kongresu Tańca (2011, 2020). Członek zarządu Forum Środowisk Sztuki Tańca.

***

W 2020 roku festiwal podejmie nowy temat przewodni – pokoleniowość. W centrum zainteresowania festiwalu znajdzie się znaczenie pokoleniowej zmiany warty w twórczości najwybitniejszych tancerzy, jej wpływ na pojawiające się nowe sposoby budowania artystycznej wypowiedzi oraz budowanie dialogu pokoleniowego wśród odbiorców. Organizatorzy zechcą zaprezentować widowni najciekawsze spektakle różnych pokoleń twórców, podążając za trendami w tańcu współczesnym i angażując widownię w różnym wieku.

Festiwal organizowany jest przez Podlaskie Stowarzyszenie Tańca. Jego początki związane były z działalnością małej, nieformalnej grupy tancerzy. Przez lata wydarzenie rosło, wzmacniając swoją pozycję na kulturalnej mapie Polski. Dzięki niemu od 17 lat do Białegostoku przyjeżdżają najważniejsi tancerze i twórcy tańca współczesnego, żeby prezentować swoje dzieła, wymieniać się doświadczeniem, nawiązywać nowe kontakty i rozwijać swoje umiejętności.

Organizatorzy festiwalu zapraszają do współpracy wolontariuszy chcących pomóc przy realizacji festiwalu. Więcej informacji na profilu Facebookowym festiwalu: https://www.facebook.com/festiwal.kalejdoskop/

Kalejdoskop 2020 dofinansowano z budżetu Miasta Białegostoku oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Kalejdoskop XVII logo baner (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 20:15

Białystok: Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. Ciołkowskiego 1N

powiązane

Ludzie

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close