Białystok/XVII Festiwal „Kalejdoskop”: Piotr Janowczyk „Ich dwoje/ Dances with Sculptures” – wernisaż wystawy

Zdjęcie: Białystok/XVII Festiwal „Kalejdoskop”: Piotr Janowczyk „Ich dwoje/ Dances with Sculptures” – wernisaż wystawy

fot. materiały organizatora

Wersja do druku

Udostępnij

Organizatorzy Festiwlau Kalejdoskop zapraszają na wystawę zdjęć Piotra Janowczyka, towarzyszącą wydarzeniu. Projekt Dances with sculptures realizowany przez artystę i historyka sztuki Piotra Janowczyka zakłada konfrontowanie współczesnych choreografów, tancerzy oraz osób uprawiających specjalistyczne techniki ruchu z klasyką światowej rzeźby. Na wystawie zostanie przedstawiona dokumentacja filmowa i fotograficzna ilustrująca poszukiwanie formy anatomicznej inspirowanej rzeźbą Augusta Zamoyskiego „Ich dwoje”. Do udziału w projekcie zaproszona została jedna z najciekawszych w Polsce par zajmujących się ruchem w nurcie Movement: Marta Zinserling i Michał Baba Baciński. Na wystawie będzie można też zobaczyć dokumentacje oryginalnych rzeźb Augusta Zamoyskiego wykonaną przez Piotra Jamskiego.

Ponad sto lat temu, w 1919 roku, młody August Zamoyski, zafascynowany futuryzmem, podjął pierwsze próby wykonania rzeźby

Ich dwoje. Do tematu powracał wielokrotnie, realizując cykl prac pod tym samym tytułem. Figury te zaliczane są do wybitnych przykładów rzeźby awangardowej pierwszej połowy XX wieku. Tłem powstania tych prac jest związek rzeźbiarza z wiedeńską tancerką Ritą Sachetto, która eksperymentowała z tańcem formistycznym. Ich burzliwy związek  odcisnął silne piętno na twórczości artysty, a praca Ich dwoje to świadectwo bliskości artystów ze świata tańca i rzeźby.

kurator: Piotr Janowczyk

muzyka: Leszek Możdżer / Holland Baroque

movement: Marta Zinserling, Michał Baba Baciński

wideo i fotografie tancerzy: Piotr Janowczyk

fotografie rzeźb: Piotr Jamski

Twórcy:

Marta Zinserling – entuzjastka pierwotnych człowiekowi form ruchu – walki, tańca i przemieszczania się. Od dziecka związana z kulturą fizyczną. Trenuje Brazylijskie Jiu Jitsu (złoty medal mistrzostw Polski ADCC) i zgłębia temat wszechstronnego przygotowania ciała do treningu chwytanych sportów walki, nie zapominając też o swoich tanecznych korzeniach. Z miłości do ruchu i fascynacji ewolucyjnym podejściem do zdrowia trzy lata temu zrodził jej się w głowie pomysł na grupę edukacyjną W Gruncie Ruchu. Na co dzień współtworzy Akademię W Gruncie Ruchu i studiuje na Warszawskim AWF-ie. Uczyła się u takich osób jak: Ido Portal, Benita Kopacka i Kamil Zych (Trening Naturalny), Tom Weksler, Bruno Caverna, Rafe Kelley, Jozef Fruček, Joseph Bartz, Thomislav English, czy Simon Thakur.

Michał Baba Baciński – nauczyciel, praktyk i pasjonat ruchu, świadomego życia, holistycznego rozwoju. Od dziecka mocno związany z różnorodnymi sportami i kulturą fizyczną. Wiele lat treningów parkour, akrobatyki, sportów drużynowych, kulturystyki, kalisteniki oraz biegania doprowadziły go do praktyki Movement. Uczył się od takich osób jak: Ido Portal Team, Rafe Kelley, Trening Naturalny, Farid Herrera, Tom Weksler, Jozef Fruček, Joseph Bartz. Aktywnie działa na rzecz rozwoju polskiej społeczności ruchowej– za granicą rozwijaną przez Ido Portala pod hasłem Movement Culture. Współtwórca grupy edukacyjnej W Gruncie Ruchu oraz Akademii W Gruncie Ruchu. Na co dzień bada i rozwija własne techniki ruchowe oraz sposoby pracy z ciałem, studiuje na AWFie i trenuje brazylijskie Jiu Jittsu.

Piotr Janowczyk – plastyk i historyk sztuki.  Kieruje Pracownią Rejestracji Obrazu UW oraz Ilustracji w WSISiZ. W przeszłości związany z ASP w Warszawie i Europejską Akademią Sztuki. Gościnnie prowadzi cykle wykładów z historii kultury wizualnej, które doczekały się wersji radiowej w TOKFM. Autor ponad 30 wielkoformatowych murali portretowych wykonanych w Polsce i w Europie, w tym Galerii Osobowości Kultury Warszawy oraz Galerii Portretów na krakowskim Kazimierzu. W latach 2011-2017 odbywał podróż po Europie realizując projekt Street Art Summer. Reżyser krótkich form filmowych i animowanych, w których zgłębia zagadnienia sekwencyjnego ruchu. Mówca TEDx 2017.

***

W 2020 roku festiwal podejmie nowy temat przewodni – pokoleniowość. W centrum zainteresowania festiwalu znajdzie się znaczenie pokoleniowej zmiany warty w twórczości najwybitniejszych tancerzy, jej wpływ na pojawiające się nowe sposoby budowania artystycznej wypowiedzi oraz budowanie dialogu pokoleniowego wśród odbiorców. Organizatorzy zechcą zaprezentować widowni najciekawsze spektakle różnych pokoleń twórców, podążając za trendami w tańcu współczesnym i angażując widownię w różnym wieku.

Festiwal organizowany jest przez Podlaskie Stowarzyszenie Tańca. Jego początki związane były z działalnością małej, nieformalnej grupy tancerzy. Przez lata wydarzenie rosło, wzmacniając swoją pozycję na kulturalnej mapie Polski. Dzięki niemu od 17 lat do Białegostoku przyjeżdżają najważniejsi tancerze i twórcy tańca współczesnego, żeby prezentować swoje dzieła, wymieniać się doświadczeniem, nawiązywać nowe kontakty i rozwijać swoje umiejętności.

Organizatorzy festiwalu zapraszają do współpracy wolontariuszy chcących pomóc przy realizacji festiwalu. Więcej informacji na profilu Facebookowym festiwalu: https://www.facebook.com/festiwal.kalejdoskop/

Kalejdoskop 2020 dofinansowano z budżetu Miasta Białegostoku oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Kalejdoskop XVII logo baner (miniaturka)

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 18:30

Białystok: Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. Ciołkowskiego 1N

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close