Białystok/XVIII Festiwal „Kalejdoskop”: Teatr Dada von Bzdülöw „Koniec wielkiej wojny”

Zdjęcie: Białystok/XVIII Festiwal „Kalejdoskop”: Teatr Dada von Bzdülöw „Koniec wielkiej wojny”

Fot. Dominik Werner

Wersja do druku

Udostępnij

Organizatorzy XVIII Festiwalu „Kalejdoskop” zapraszają na spektakl Teatru Dada von Bzdülöw Koniec wielkiej wojny w choreografii Leszka Bzdyla i Katarzyny Chmielewskiej. Uwaga! Spektakl zawiera elementy nagości oraz wulgarne/ niecenzuralne słownictwo.

 

Claus Filip von Clausewitz, XIX-wieczny filozof wojny, napisał: „Nawet najbardziej cywilizowane ludy mogą zapałać najgorętszą, wzajemną nienawiścią. Powtarzam tedy: wojna jest aktem przemocy, a przy stosowaniu jej nie ma granic. Obaj przeciwnicy próbują uchwycić inicjatywę w swoje ręce, powstaje wzajemne oddziaływanie, które z natury rzeczy musi prowadzić do ostateczności.” Spektakl Teatru Dada von Bzdülöw Koniec wielkiej wojny zaprosi widzów na pole bitewne współczesnego świata. Poprzednia wojna nigdy się nie skończyła, tak jak nie skończyła się ta, która ją poprzedzała. Wojna numer 287 wybuchnie, nim obecna, o numerze 286, się zakończy. Oczywistym zatem jest fakt, że prędzej, czy też później znajdziemy się niespodziewanie na kolejnym froncie.

 

Ponieważ teatr jest lustrem rzeczywistości, twórcy Teatru Dada von Bzdülöw, zdając sobie sprawę, że ich lustro po 27 latach używania (dla przypomnienia Teatr Dada powstał w 1992 roku!) obiecują widowni, że odbicie świata w Końcu wielkiej wojny będzie wysoce pokrzywione, zakrzywione i, nie bójmy się tego słowa: lunaparkowe. A zatem: wojna, wojenka, o, wojno!, wojenny, wojennie, wojaczka, zawojowany, wywojowany, zawojowana, wywojowana, wojsko, wojak, wojaczka, o, wojaczko! wojować, wywojować się!

 

Reżyseria: Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska

Choreografia i wykonie: Katarzyna Chmielewska, Katarzyna Ustowska, Leszek Bzdyl, Piotr Stanek, Wojan Trocki

Muzyka: Mikołaj Trzaska i Nagrobki (Maciek Salamon, Adam Witkowski)

Kostiumy: Milena Czarnik

Reżyseria świateł: Michał Kołodziej

Produkcja: Stowarzyszenie „Teatr Dada von Bzdülow”, Teatr Wybrzeże, Gdańsk

Przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska

 

Czas trwania: 60 min

 

Teatr Dada von Bzdülöw – założony przez Leszka Bzdyla – reżysera i choreografa oraz Katarzynę Chmielewską – tancerkę i choreografkę; na scenie od 1992 roku; niezależna grupa profesjonalnych tancerzy i aktorów inscenizujących spektakle we współpracy z krajowymi i zagranicznymi instytucjami kultury, takimi jak: Teatr Wybrzeże (Gdańsk), Klub Żak (Gdańsk), Dance Advance (Philadelphia, USA), Les Hivernales (Avignon, Francja), Stary Browar (Poznań), Teatr Nowy (Łódź), Fundacja Nuova (Poznań). Od 2008 roku reprezentowany przez Stowarzyszenie „Teatr Dada von Bzdülow”, z siedzibą w Gdańsku i związany z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, gdzie regularnie wystawia wszystkie premiery i spektakle repertuarowe. Dotychczas zespół stworzył już 50 spektakli, z powodzeniem prezentowanych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wraz z fundacją polkadot współorganizator Polskiej Platformy Tańca w Gdańsku we wrześniu 2019 roku .

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close