
Fot. Piotr Wyszomirski
Fot. Piotr Wyszomirski
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na pokaz spektaklu Radio Żelaza zespołu Dzikistyl Company.
O spektaklu:
Według współczesnej filozofii Ayn Rand, której prace stanowiły inspirację do powstania spektaklu Radio Żelaza, to co zdarzyło się między innymi w Rosji Sowieckiej, czeka także współczesny świat. Autorka złowróżbnych analogii obnaża intelektualne trendy w Stanach Zjednoczonych i ich ucieleśnienie w atmosferze buntu z lat 60. Są to te same anty-rozumowe trendy i anty-rozumowy bunt, co w latach 20. w Niemczech, i reakcją na nie jest jeszcze więcej anty-rozumowego szaleństwa, tym razem ze strony religijnych fundamentalistów.
Idei arystotelesowskich nikt już nie zna lub nie traktuje poważnie, postmodernizm w sztuce i postfilozofia w świecie intelektualnym przypieczętowała los Zachodu po wsze czasy. Jedynym świetlistym punktem są idee i prace Ayn Rand i jej spadkobierców.
Spektakl taneczny w wykonaniu kolektywu DzikiStyl Company oraz Natalii Madejczyk i Michała Łabusia.
Koncept, reżyseria, scenografia, światła: Patryk Gacki, Michał Łabuś.
Choreografia oraz wykonanie: Patryk Gacki, Michał Łabuś, Wiola Fiuk, Natalia Madejczyk.
Muzyka: Kreng – Grimoire (Miasmah).
Czas trwania: 45 min.
DzikiStyl Company założyli Wioleta Fiuk i Patryk Gacki. Zadebiutowali jako zespół w 2010 roku podczas Gdańskiego Festiwalu Tańca, ale ich nazwiska publiczność popularnych telewizyjnych show poznała już wcześniej. Wioleta Fiuk wygrała trzecią edycję TVN-owskiego programu You Can Dance (2008), razem zwyciężyli w programie Polsatu – Got To Dance. Tylko taniec w 2013 roku. Jako DzikiStyl Wioleta Fiuk i Patryk Gacki badają możliwość fuzji elementów dwóch technik tańca (MODERN, BREAKDANCE), która podważyłaby istniejące konwencje sceniczne. Uważają, że wyjście poza dany styl oraz kreacyjna, w opozycji do spontanicznej, eksploracja w obrębie naturalnych oraz indywidualnych możliwości motorycznych tancerza, prowadzi do technicznej wirtuozerii. Dbanie o doskonałość w wykonaniu ruchu odgrywa wielką rolę w utrwaleniu dziedzictwa tańca fizycznego, który bazuje na możliwościach ruchowych oraz fizycznych człowieka (wymagających szczególnej siły mięśni). Założyciele Dzikistyl Company nie kwestionują przydatności konwencjonalnych figur oraz kodów ruchowych dla rozwoju tańca jako materiału potrzebnego do zrozumienia instrumentalnego użycia ciała. Fiuk i Gacki zajmują się wskazaniem różnorodności w praktykowaniu tańca i jego wielobiegunowości. Dla twórców nowego stylu (breakmoderntal) architektura ruchu to główny, bo świadomy znak przekazu, który jest narzędziem ekspresji.
Natalia Madejczyk – choreografka, twórczyni wielu choreografii dla tancerzy i studentów tańca w ramach przygotowań do wszelkiego rodzaju przeglądów tanecznych, festiwali oraz konkursów tańca w całej Polsce. Jest tancerką m.in. Bałtyckiego Teatru Tańca, brała udział w wielu festiwalach tanecznych: w 14 Festiwalu Tańca i Muzyki w Bangkoku, Festiwalu Tańca „Kroki” w Krakowie, Festiwalu Tańca „Biennale” w Poznaniu, występowała podczas „Sylwestra z Dwójką”, brała udział w finale programu „Mam talent”.
Michał Łabuś – instruktor i pedagog w takich technikach tańca jak jazz, modern, taniec współczesny, hip-hop. W swoim dorobku posiada dwa tytuły Mistrza Polski w hip-hopie oraz Wicemistrza Świata w tej samej kategorii. W latach 2003-2008 związany był z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu gdzie występował m.in. w: West Side Story, Gorączka, Swing-Duke Elington Show, Eurazja, My Fair Lady. W latach 2008-2015 związany z Bałtyckim Teatrem Tańca Izadory Weiss oraz Operą Bałtycką w Gdańsku, gdzie jako solista występował m.in. w takich przedstawieniach jak: Romeo i Julia, Chopinart, Out, Czekając na…, Kopciuszek, Windows i wiele innych. W 2014 roku w listopadowym numerze Dance Magazine został wybrany przez krytyka Grahama Wattsa jednym z najlepszych tancerzy w Europie za sezon 2012/2013.
BILETY (do kupienia w kasie MCK):
W przedsprzedaży: 30 zł
W dniu spektaklu: 35 zł