Gdański Festiwal Tańca

Zdjęcie: Gdański Festiwal Tańca

Gdański Festiwal Tańca

Wersja do druku

Udostępnij

Gdański Festiwal Tańca (od 2009) to projekt całoroczny, na który składa się konkurs Rezydencja/Premiera, Trójmiejski Punkt Taneczny – premiery i pokazy lokalnych artystów, Międzynarodowy Konkurs Solo Dance Contest oraz program główny prezentujący najciekawsze spektakle teatru tańca z Polski i zagranicy. Organizatorem Gdańskiego Festiwalu Tańca jest gdański Klub Żak. Idea festiwalu zrodziła się z tradycji zapoczątkowanej przez takie wydarzenia, jak Bałtycki Uniwersytet Tańca, Dance Explosions, a następnie Gdańska Korporacja Tańca (od 2002). Ma on na celu prezentację i promocję tańca współczesnego, stymulację rozwoju artystycznego polskich tancerzy, wzajemną współpracę oraz wymianę kulturową pomiędzy artystami.

W ramach projektu Rezydencja/Premiera realizowane są spektakle polskich tancerzy, powstające podczas dwutygodniowej rezydencji. Spektakle wybierane są w drodze konkursu, a nad procesem tworzenia czuwa mentor – doświadczony/doświadczona i ceniony/ceniona choreograf.choreografka. Rezydencja kończy się premierą spektaklu. W ramach projektu zrealizowano ponad 35 spektakli, zaś mentorami byli tacy artyści jak: Marc Vanrunxt, Roberto Olivan, Arkadi Zaides, Trajal Harrel, Jozef Fruček i Linda Kapetanea. Od 2017 roku w rezydencji uczestniczyć mogą także tancerze z zagranicy.

Festiwalowi towarzyszy konkurs Solo Dance Contest (wcześniej Baltic Movement Contest) na solową miniaturę taneczną dla tancerzy z całego świata. Z ponad 150 zgłoszeń wybieranych jest 30 artystów, którzy zostają zaproszeni do prezentacji swoich spektakli w Gdańsku. Jest to czas rozmów o sztuce i zawiązywania się artystycznych więzi. Międzynarodowe jury udziela każdemu z tancerzy indywidualny feedback, a następnie wybiera finalistów. Po pokazach finałowych przyznawane są nagrody z puli 6000 euro oraz nagroda publiczności. W jury konkursu zasiadają artyści, kuratorzy i krytycy tańca, w ubiegłych latach w jego składzie znaleźli się między innymi: Susanna Leinonen, Ann Van den Broek, Ismael Ivo, Roberto Zappala i Laurie Uprichard.

Integralną część festiwalu stanowią warsztaty taneczne dla dzieci, osób zaawansowanych, oraz master classes dla profesjonalistów, prowadzone przez artystów z Polski i gości spoza kraju. Od kilku lat odbywają się także warsztaty redakcyjne dla przyszłych krytyków tańca.

W ramach imprezy odbywała się również międzynarodowa konferencja Baltic Movement Conference, podczas której poruszane były m.in. kwestie organizacji i finansowania tańca, strategie rozwoju i promocji tańca współczesnego, a także analiza strategii inscenizacyjnych twórców tańca.

Aktualni kuratorzy festiwalu: Agnieszka Fortenbach, Maria Miotk

Kuratorzy poprzednich edycji: dr Katarzyna Julia Pastuszak, Leszek Bzdyl, Joanna Czajkowska, Anna Haracz i Anna Steller.

powiązane

Ludzie

Wydarzenia

Bibliografia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close