Bydgoszcz: Opera Nova „Alicja w Krainie Czarów” – chor. Robert Bondara

Zdjęcie: Bydgoszcz: Opera Nova „Alicja w Krainie Czarów” – chor. Robert Bondara

Opera Nova w Bydgoszczy „Alicja w Krainie Czarów – chor. Robert Bondara. Plakat, zdjęcia: Foto MAK, projekt Wydawnictwo PEJZAŻ / Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza na spektakl Alicja w Krainie Czarów w choreografii Roberta Bondary.

Wersja do druku

Udostępnij

O choreografie:

Robert Bondara

Robert Bondara jest polskim tancerzem, choreografem, reżyserem i pedagogiem, wieloletnim artystą Polskiego Baletu Narodowego. W 2018 roku objął stanowisko kierownika Baletu Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Robert Bondara jest absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, Szkoły Głównej Handlowej i Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, z którym w latach 2007–2018 współpracował jako wykładowca. Początkowo występował w Teatrze Muzycznym w Łodzi, a następnie przeniósł się do Teatru Wielkiego w Poznaniu. W 2005 roku dołączył do Baletu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, obecnie Polskiego Baletu Narodowego, gdzie brał udział w spektaklach takich twórców jak m.in. Jiří Kylián, John Cranko, Krzysztof Pastor, Emanuel Gat, William Forsythe, John Neumeier, Alexei Ratmansky i Frederick Ashton.

Jest laureatem II nagrody (pierwszej nie przyznano) oraz Nagrody Specjalnej Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego w Ogólnopolskim Konkursie Choreograficznym im. Bronisławy Niżyńskiej w Warszawie (2008) oraz Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii „Choreograf roku” (2011). Jest uczestnikiem 27. i 29. Międzynarodowego Konkursu dla Choreografów w Hanowerze (2013, 2015). W 2018 zdobył nagrodę „Le Prix de Biarritz” na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Bordeaux. W tym samym roku został laureatem Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w dwóch kategoriach – „Najlepszy choreograf” za Świteziankę zrealizowaną dla Polskiego Baletu Narodowego i „Najlepszy reżyser” za operę Legenda Bałtyku w Teatrze Wielkim w Poznaniu, która została również nagrodzona w kategorii „Najlepszy spektakl roku”. W 2021 jego autorski spektakl „Don Juan” nagrodzono Teatralnymi Nagrodami Muzycznymi im. Jana Kiepury w pięciu kategoriach, m.in. „Najlepszy choreograf” i „Najlepszy spektakl roku”. Odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Robert Bondara uczestniczył w warsztatach choreograficznych Polskiego Baletu Narodowego, przygotowując balety, które potem były włączane do kameralnego repertuaru zespołu. Jako gościnny choreograf inscenizował swoje prace w Polsce, jak i za granicą, między innymi dla Litewskiego Narodowego Teatry Opery i Baletu w Wilnie, Czeskiego Baletu Narodowego, Chemnitz Ballett, West Australian Ballet, Company E w Waszyngtonie, Moskiewskiego Akademickiego Teatru Muzycznego im. Stanisławskiego i Niemirowicza-Danchenko, Kieleckiego Teatru Tańca, Opery Śląskiej w Bytomiu, Opery na Zamku w Szczecinie, Baletu Opery Wrocławskiej, Baletu Opery Nova w Bydgoszczy, Moving Arts z Kansas City oraz dla Polskiego Baletu Narodowego.

Jego choreografie były prezentowane w wielu miejscach na świecie m.in. na 43. Międzynarodowym Festiwalu Tańca w Kuopio w Finlandii, Ogólnopolskim Konkursie Baletowym w Gdańsku, Festiwalu Didura w Sanoku, w moskiewskim Teatrze Bolszoj, Dance Salad Festival w Houston, The John F. Kennedy Center for the Performing Arts w Waszyngtonie, na Dancing Poznań – Festiwalu Teatrów Tańca w Poznaniu, Roberto Bolle and Friends Gala prezentowanej wielokrotnie we Włoszech, na Festiwalu Scena Tańca Studio w Warszawie, w programach II–VI Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz na galach i festiwalach w Polsce, Chinach, Czechach, Norwegii oraz Japonii, a także na Łotwie, Słowacji i  Węgrzech.

***

Realizatorzy:

Inscenizacja i choreografia: Robert Bondara
Kierownictwo muzyczne: Jagoda Brajewska
Współpraca muzyczna: Jacek Brzoznowski
Scenografia i kostiumy: Martyna Kander
Współpraca scenograficzna: Maksymilian Mac
Asystenci choreografa: Małgorzata Chojnacka, Stephane Aubry
Reżyseria świateł: Maciej Igielski
Charakteryzacja i stylizacja fryzur: Dariusz Kubiak
Projekcje multimedialne: Adam Keller
Efekty kaskaderskie: Andrzej Słomiński

Kompozytor: Przemysław Zych
Autor libretta: Robert Bondara

Obsada: Balet i Orkiestra Opery Nova. Dzieci ze Studia Baletowego przy Operze Nova

Data premiery: 4 czerwca 2022
Czas trwania: ok. 80 minut

Więcej informacji: link

Opera Nova w Bydgoszczy „Alicja w Krainie Czarów” – chor. Robert Bondara

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close