Bydgoszcz: Opera Nova „Dziadek do orzechów” – chor. Paul Chalmer

Zdjęcie: Bydgoszcz: Opera Nova „Dziadek do orzechów” – chor. Paul Chalmer

Opera Nova w Bydgoszczy „Dziadek do orzechów” – chor. Paul Chalmer. Fot. Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza na spektakl Dziadek do orzechów w choreografii Paula Chalmera.

Wersja do druku

Udostępnij

Zaproszenie dyrekcji bydgoskiej Opery Nova do stworzenia choreografii Dziadka do orzechów przyjął jeden z najwybitniejszych twórców,  tancerz, baletmistrz i choreograf, z pochodzenia Kanadyjczyk, Europejczyk z wyboru – Paul Chalmer. Tańczył m.in. w choreografiach Georges’a Balanchine’a, Jiříego Kyliána, Kennetha MacMillana, Johna Neumeiera, Williama Forsythe’a i Uwe Scholza.  Tancerze baletu Opery Nova podkreślają, iż tworzona przez Chalmera choreografia jest niezwykle interesująca, ale i bardzo wymagająca technicznie. Jak mówi sam choreograf, niezwykle pomocna w osiągnięciu tego celu jest wizja sceniczna zaproponowana przez scenografa. W przypadku  najbliższej bydgoskiej premiery to zadanie spoczywające na Mariuszu Napierale, który wymogi widowiska baletowego rozumie bardzo dobrze. Do grona realizatorów udało się ponownie pozyskać Holendra, Jordana Tuinmana, który ma na swym koncie prace dla Nederlans Dans Theater, a w Bydgoszczy wyreżyserował światła do wieczoru baletowego Fascynacje, na który składają się choreografie Jormy Elo i Mauro de Candia, pozostających w repertuarze bydgoskiej Opery. Za projekcje multimedialne odpowiada Krystian Drywa, projekty animacji przygotowuje Adam Keller.

Choreografia: Paul Chalmer
Kierownictwo muzyczne: Maciej Figas
Scenografia: Mariusz Napierała
Kostiumy: Agata Uchman
Reżyseria świateł: Jordan Tuinman
Efekty multimedialne: Krystian Drywa
Projekty animacji: Adam Keller
Przygotowanie chóru żeńskiego: Henryk Wierzchoń
Przygotowanie chóru dziecięcego:  Izabela Cywińska-Łomżyńska
Asystent choreografa: Małgorzata Chojnacka
Asystent dyrygenta: Maciej Wierzchoń

Więcej informacji o spektaklu

Biogramy realizatorów

W roli Klary wystąpią (po raz pierwszy): Abigail Cockrell i Olga Markari, jako tytułowy Dziadek do orzechów: Tomasz Siedlecki i Paweł Nowicki. Partię Cukrowej Wróżki wykonają: Olga Karpowicz i Abigail Cockrell. Jako Kawaler Cukrowej Wróżki Wiktor Dierewianko i (debiut w tej roli) Takumi Mitsuhashi. Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Maciej Figas.

Opera Nova „Dziadek do orzechów” – chor. Paul Chalmer. Fot. Marek Chełminiak

Opera Nova „Dziadek do orzechów” – chor. Paul Chalmer. Fot. Marek Chełminiak

inne wydarzenia

powiązane

Zespoły

Organizacje

Festiwale

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close