Bydgoszcz / Opera Nova: „Stabat Mater” i „Harnasie” – chor. Robert Bondara

Zdjęcie: Bydgoszcz / Opera Nova: „Stabat Mater” i „Harnasie” –  chor. Robert Bondara

Opera Nova w Bydgoszczy, „Stabat Mater” – chor. R. Bondara. Fot. Andrzej Makowski

Opera Nova zaprasza do wysłuchania i zobaczenia na scenie dzieł Karola Szymanowskiego, najsłynniejszego polskiego kompozytora I połowy XX wieku i jednego z największych twórców europejskich tego czasu. Orkiestra, balet, chór Opery Nova i soliści-śpiewacy wykonają Stabat Mater i Harnasie, dwa utwory Szymanowskiego w choreografii Roberta Bondary, pod muzycznym kierownictwem Macieja Figasa.

Wersja do druku

Udostępnij

Pierwszy z utworów, wykonany na głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę, to muzyczny obraz do polskiego tłumaczenia średniowiecznego tekstu pasyjnego. Szymanowski połączył melodykę chorału gregoriańskiego z intonacjami polskich pieśni religijnych i ludowych; powstało niezwykłe, misteryjne i mistyczne wręcz dzieło. W sześciu częściach Stabat Mater zawarł Szymanowski wizję, w której motywy chrześcijańskie zaszczepione są na glebie prasłowiańskiej. Prawykonanie Stabat Mater, 95 lat temu, było nieopisanym triumfem i świętem wagi państwowej.

W Operze Nova wystawiane jest ono (co jest absolutną rzadkością) jako balet, a wśród tancerzy odgrywających ponadczasową historię trojga bohaterów (Matki, Syna, Czarnego), choreograf umieścił śpiewaków (Magdalenę Polkowską / Magdalenę Czerwińską, Aleksandrę Gudzio / Dorotę Sobczak, Leszka Skrlę). W partiach solowych tancerzy wystąpią: Angelika Wojciechowska, Artem Rybalchenko, Rafał Tandek.

Druga część wieczoru, Harnasie, na powstanie których wpływ miały pobyty Szymanowskiego w Zakopanem i odkrycie polskiego folkloru podhalańskiego, to balet-pantomima w trzech obrazach na tenor solo, chór mieszany i orkiestrę.  Robert Bondara przedstawia drugą uniwersalna historię: oto młoda dziewczyna (Marta Kurkowska) w przededniu swego ślubu poznaje i zakochuje się w przywódcy bandy dzisiejszych chuliganów (harnasiów?). Na jej weselu dochodzi do przybycia bandy  i wielkiej bijatyki (oczywiście odtworzonej  w choreografii). Kogo wybierze Młoda: zostanie z rodziną i narajonym narzeczonym, czy pójdzie za głosem serca?

Ten spektakl baletowy o niezwykłym ładunku emocjonalnym gości na bydgoskiej scenie operowej od 2016 roku; w bieżącym sezonie artystycznym wystawiany będzie tylko w podanych datach.

Więcej: https://www.opera.bydgoszcz.pl/

Opera Nova w Bydgoszczy, „Harnasie” – chor. Robert Bondara, fot. Andrzej Makowski

KALENDARIUM

ARCHIWUM WYSTAWIEŃ

godz. 19:00

Bydgoszcz: Opera Nova, ul. Marszałka Focha 5

godz. 18:00

Bydgoszcz: Opera Nova, ul. Marszałka Focha 5

godz. 19:00

Bydgoszcz: Opera Nova, ul. Marszałka Focha 5

inne wydarzenia

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close